Bir taht üzerine ne kadar oyun dönebilir?  Ya da bir taht ne kadar insanı döndürebilir?  Aksiyonun ve maceranın tavan yaptığı 2011’in en iyi çıkış yapan dizisi Game of Thrones (Taht Oyunları), taht üzerinde dönen gerçekleri tüm çıplaklığıyla seyirciye aktarıyor adeta. Daha ilk sezondan reytinglerini küçümsenemeyecek seviyeye çıkaran dizi, efsane olabileceğinin sinyallerini de veriyor.  Dizisi yapılana kadar değeri hiç bilinmeyen bir fantastik roman serisi olan Buz ve Ateşin Şarkısı adlı serinin ilk cildi olan ve diziye de adını veren Taht Oyunları kitabının yapımcılar tarafından farkedilmesi üzerine, kitabın yazarı olan George R. R. Martin (62) ile çalışmaya başlanılmasıyla izleyeni kendine hayran bırakan, muhteşem bir fantastik dizi ortaya çıktı.

Merak edenler için ise konusunu şöyle özetleyebilirim;

Efsanevi Westeros topraklarını kontrol edebilmek için 7 soylu aile savaş vermekte, politik ve cinsel entrikalar çevrilmektedir. Bu aileler arasında, Stark, Lannister ve Baratheon aileleri öne çıkmaktadır. Westeros kralı Robert Bratheon, eski bir arkadaşı olan Eddard Stark’a sağ kolu olması için teklif götürür. Eddard’ın göreve gelmesiyle olaylar bir hayli gelişir ve anlaşılır ki birden fazla aile aslında tahta göz dikmiştir. Daha sonra ise Targaryen, Greyjoy, Tully, Arryn ve Tyrell ailelerinin de bulunduğu bir savaş başlar. Bunlar olurken, kuzeyde ise, eskilerden kalma bir kötülük uyanmaktadır. Savaş ve politik kargaşaların ortasında, insan ırkı ve bu dehşet karşısında duran tek şey ise, kendini dünyadan dışlayıp, kuzeyde kaybolan Gecenin Bekçileri’dir.

İlk sezondaki başarısıyla adından sıkça bahsettiren dizi aldığı olumlu tepkilerle daha ilk sezon bitmeden ikincisini garantilemişti zaten. 1 Nisan 2012 tarihi itibariyle yayın hayatına geri dönen dizi ikinci sezonuyla da adından çok bahsettireceğe benziyor. Ayrıca ilk bölümünü izledikten sonra kayıtsız kalamayacağınız bu dizinin ilk sezonunun son iki bölümünde ise hepimizin yakından tanıdığı ünlü oyuncu Sibel Kekilli rol alıyor. Canlandırdığı Shae adlı karakteri mükemmel bir şekilde taşıyan oyuncu, yönetmenin gözüne girmeyi de başardı. Bu sayede ikinci sezonda kendisini daha yoğun bir şekilde görebileceğiz. Tabi 63. EMMY ödüllerine 13 dalda aday gösterildiğini de unutmamak lazım. Fantastik kurgu severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir dizi olduğunu düşünüyorum. Şimdiden iyi seyirler.

 

Leave a Reply