Küçükken hepimizin en çok duyduğu kelimelerden bir kaçıdır ‘Bir varmış, bir yokmuş’. Şüphesiz ki hepimiz çok severdik bu kelimelerle başlayan hikayeleri. Peki ya onları unuttuk mu? Hiç sanmıyorum… Pamuk Prenses, Kırmızı Başlıklı Kız, Hansel ve Gretel, Sindrella, Peterpan ve daha birçoğu. Unutmadık tabii ki ama özlediğimiz kesin. Lost’un yazar ve yapımcıları; Adam Horowitz ve Edward Kitsis özlediğimiz bu hikayeleri gelişen dünyayla birleştirip yeniden kurgulamış desek yalan söylemiş olmayız. Amerika’da ABC kanalında yayınlanan dizi, fantastik bir drama… Gerçek karakterlerle masal kahramanlarını harmanlayan dizi, bizlere modern, geleneksel ve alternatif bir fantastik drama sunuyor adeta. Dizinin başrollerini Ginnifer Goodwin, Jennifer Morrison, Lana Parrilla, Josh Dallas ve oldukça yetenekli çocuk oyuncu Jared Gilmore paylaşıyor. Dizinin konusu ise basitçe şöyle:

Beyaz Atlı Prens(Josh Dallas), Pamuk Prenses’i (Ginnifer Goodwin) öperek uyandırır ve tüm masal kahramanlarının katıldığı büyük bir düğünle evlenirler. Kötü Kalpli Kraliçe (Lana Parrilla), ansızın düğüne gelir ve tüm kahramanları lanetleyeceğini ve onların mutlu sonlarını alacağını söyler. Fakat masal yazılmıştır, bir umut ve kurtuluş vardır. Büyülü ormandaki bu laneti, sadece prens ve prensesin doğacak kızı Emma (Jennifer Morrison), 28 yaşına bastığında kaldırabilecektir. Bebek  Emma doğar ve Kötü Kalpli Kraliçe onun peşine düşer. Perinin koruyucu büyüsüyle, Emma güvenli olan dünyaya gönderilir. Bunu duyan Kraliçe, dediğini yapar ve Büyülü Orman içindeki tüm kahramanları lanetler. Böylece tüm kahramanlar dünyada Storybrooke adında bir kasabada, mutlu sonları Kötü Kalpli Kraliçe tarafından çalınmış, zamanları durmuş bir şekilde kapana kısılır. Artık tüm mutlu sonlar kraliçenindir. Hiç biri bir zamanlar Büyü Orman’da yaşadığını hatırlamaz ve kendilerinin masal kahramanı olduklarını bilmezler. Emma (Jennifer Morrison) ise dünyada kimsesiz, yalnız başına büyür ve genç bir kadın olur. 28. yaş gününü tek başına evinde kutlarken kapısı çalınır. Gelen kişi elinde kocaman bir masal kitabı olan, 10 yıl önce evlatlık verdiği oğlu Henry’dir. Çocuk Stroybrooke’ta Belediye Başkanı Regina’nın üvey oğludur ve tüm bu gerçekleri bilen, farkında olan tek kişidir. Henry Emma’yı, Regina’nın Kötü Kalpli Kraliçe, kendisininse Pamuk Prenses’in kızı olduğuna ikna etmek zorundadır. Böylece Emma farkında olmadığı bir savaşa hazırlanır.

 

2011 yılında başlayan dizi 3. sezonunu bitirdi. Başarılı dizinin IMDB puanı ise 8.1. Diziyi izlerken hem eğlenmek hem de küçüklüğümüze dönmek bedava… Eğer siz de çocukluk kahramanlarınızı modern bir tarzda tekrar tanımak isterseniz bu dizi biçilmiş kaftan. Fragmanına bir göz atmak isteyenler için ise işte;

Leave a Reply