Sen Tüm Göklerdeki Yıldızların İlki, Sen Aydınlatırsın Geceyi

914bd8a499Siyah beyaz ekran üzerine koyu kırmızı yazılmış bir ifade. Euripides’den bir alıntı “İnsan endişeden yaratılmıştır.” Baş kahramanın donuk bakışları, tepkisiz ifadesi, odaklanışı, mekanın inceliği… Her şeyin tasarlanışı öyle berrak ki filmin içine girmek için beklemiyor seyirci, kendini içinde buluyor.

Kendi halinde yaşayan bir Ege kasabasının portresi. Sabahleyin kasabada işini yapan, akşamleyin televizyon karşısında meyve soyup uyuklayan, yalnızlık hasreti çeken ve hayatın ağırlığı altında ezilen kimseler… Alışılmışın dışına çıkıp, kendi özelliklerinden bağımız şeyler sergileyip kendilerine güldürenler… Kopuk görünen sahneler, birbirinden bağımsız karakterler ve onların sahip oldukları süper güçler… Özellikle çocukken hayal gücümüzü zorlayıp sadece uçan arabaları hayal etmez, sihirli güçlerimiz de olsun isterdik hepimiz. Uzakta konuşulanları duyabilmeyi, uçabilmeyi, duvarların arkasını görmeyi, ölümsüz olmayı… Büyüdükçe hayal dünyasından sıyrılsak da süper güçlere sahip olmaya özlem duyarız hep. Ne de olsa herkesten farklı kılacaktır herhangi bir özellik bizi. Fakat düşünsenize herkesin özel bir gücü olursa, ne farkı kalırdı insanların birbirlerinden?

iksvF2013_sen_aydinlatirsin_geceyi_4

Sen Aydınlatırsın Geceyi” klasik denebilecek konuları, basit sayılan gerçekleri karakterlerin özüne oturtarak yapılmış hem konusu hem çekim tekniğiyle çok farklı bir iş. Geçtiğimiz yaz Akşehir’de çekilen filmde her rol ayrı bir başrol. Ali Atay, Demet Evgar, Ahmet Mümtaz Taylan, Damla Sönmez, Ercan Kesal, Serkan Keskin, Cengiz Bozkurt, Nadir Sarıbacak, Ayşenil Şamlıoğlu, Kaan Yılmaz ve Tansu Biçer’le film, dev bir kadro oluşturuyor, yan rollerle işin içine lezzet katıyor. Leyla ile Mecnun’dan aşina olduğumuz birkaç tanıdık yüzle karşılaşıyoruz filmde, bu da yüzümüzü güldürüyor. Onur Ünlü’nün siyah beyaz çektiği film bir aşk hikayesi anlatırken, erkekliği ve kadınlığı ortaya koyup melankolik tavırları masaya yatırıyor. Hüznü bol ama sıradan gerçekliği çok yüksek. Ekranda yaşananlar öylesine ait ki bize. Masalsı inandırıcılık pat diye düşüveriyor önümüze çoğu sahnede. Sen Aydınlatırsın Geceyi aşk ve insan manzarasını kimi zaman komedi çerçevesinden kimi zaman hüzün penceresinden anlatarak geceyi aydınlatmakla kalmıyor parlatıyor da aynı zamanda.

untitled (2)

İstanbul Film Festivali’nden sonra ikinci gösterimini Ankara Cermodern’de yaptı Sen Aydınlatırsın Geceyi. 20 Nisan akşamı Ankara seyircisi filmle buluşma ve oyuncularla söyleşi yapma şansına erişti. Vizyona girmeyecek filme ilgi yoğundu; öyle ki organizasyon ek gösterim koydu diğer güne. Onur Ünlü’nün davet eden üniversitelere gitme fikri oldukça değişik bir fikir olarak duruyor. Davet eden okulların davetlerini kabul eden ve her gösterimde farklı oyuncularla söyleşi yapılmasını sağlayacak bir yöntemle ilerliyor Ünlü. Bu yolla şimdiden insanları etkisi altına aldı, bakalım daha çok insana ulaştıkça nasıl tepkiler gelecek.

Cermodern’deki gösterimi kaçıranlara güzel bir haberse Bilkent Sinefest’ten geliyor. 27 Nisan’da hem gösterim yapılacak hem de Onur Ünlü ve Ahmet Mümtaz Taylan’ın katılacağı bir söyleşi. Biletler A binası ve Speed’in önündeki stantlarda olacak ve çarşambadan itibaren satışa başlanacak. Filmi bir kere izlemiş ben, cumartesi günkü gösterim için sabırsızlanıyorum. Siz de biletler tükenmeden harekete geçin.

Bu film kaçmaz!

İyi seyirler…

Leave a Reply