1380572064

Yazın yaklaşmasıyla tiyatro sezonunun sona ermesi yakındır. Derslerin başlaması, tatilcilerin evlerine dönmesiyle de yeniden perdelerini açar tiyatrolar. Tiyatro sezonun başlamasına yakın duyduğum sevinç anlatılamaz. Hele kışın soğuğunda tiyatroya gitmek daha bir başkadır benim için. Dışarıda ne kadar üşürsem; o sıcak salonda, rahat koltuğumda gözlerim sahnenin üstündeyken o kadar ısınırım. İçimizin ısındığı, o güzel aylar geldi çattı işte. Tiyatrolar perdelerini açmak için en az bizim kadar sabırsız. 1 Ekim’de perdelerini açan Ankara Devlet Tiyatroları’nda da Ankara seyircisini oldukça keyifli oyunlar bekliyor, benden söylemesi.

Bir kaç sezondur sahnelenen Kerbela, Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun, Dolores Claiborne, Tom ve Jerry, Cesaret Ana ve Çocukları, Aşk Hastası ve Ben Ödüyorum oyunlarını bu sezonda da izleme şansına erişebileceğiz. Beş yıl boyunca kapalı gişe oynayan Bir Delinin Hatıra Defteri‘ndense şu sıra iyi haber yok. Biletleri karaborsaya düşen ve bir şehir efsanesine dönüşen oyunun bu sene sahnelenmeyeceği söyleniyor. Hala izleyemediyseniz bu sezonda da görme ihtimaliniz pek yok ne yazık ki.
1309118
Bu sezon programa yeni eklenen oyunlarsa şöyle; Nalınlar, Ramiz ile Jülide, Nereye, Çalıkuşu, En Son O Gitti, Teneke, Bir Ben Vardır Benden İçeri, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye, Hayvan Çiftliği, Para, Mevlana Aşk ve Barış Çığlığı, Kösem Sultan ve Sarı Naciye. Eski oyunların yanına eklenen bu oyunlar da oldukça merak uyandırıyor. Muhteşem Yüzyıl dizisiyle başlayan tarih ilgisi kendini bu sezon da tiyatroda gene gösteriyor. Kösem Sultan bu sezonun beklenen oyunlarından biri. Geçen yıl Erdal Beşikçioğlu’nun StüdyoCer’de sahneye koyduğu Hayvan Çiftliği de Barış Erdenk rejisörlüğünde bu sezon Devlet Tiyatroları’nda seyirciyle buluşacak. StüdyoCer’deki yorumu izleyenler için ikisini karşılaştırmak çok keyifli olacaktır.

Ben oyun programını gördüğümden beri oyunları izlemek için heyecan duyuyorum. Peki siz? Bazı oyunların prömiyer biletlerinin tükendiğini bildiriyorum buradan. Ankara seyircisinin sıkı bir tiyatro takipçisi olduğunu da hatırlatıp programınızı şimdiden ayarlamanızı tavsiye ederim.

Buradan programı görebilirsiniz:

http://www.devtiyatro.gov.tr/programlar.html

Keyifli Seyirler

Leave a Reply