Dersler bitti, finaller sona erdi. Şimdi tatil havasına giriyoruz. Tatil; güneşi, kumu, denizi, eğlenceyi ve çılgın partileri akla getiriyor. Tatil kasabaları; Çeşme, Bodrum ve Kaş’a rezarvasyonlar yapılmaya başlandı. Bazılarımızsa hem tatil hem eğitim amaçlı yurt dışına açılma planları peşinde. Ya peki Ankara’da kalacaklar tatilde ne yapacaklar?

Yaz okuluna kalan, stajı olan veya tatili Ankara’da geçireceklere alternatif ne sunmalı? İstanbul’daki gibi denizimiz yok ki canımız sıkılınca deniz kenarına inip bir şeyler içelim, ya da yürüyüş yapalım. Evde oturup, televizyon karşısında vakit harcayacağımıza işte benden size birkaç öneri!

Günlük hayatımızda birkaç semt arasında gidip geldiğimizden Ankara’da neler var neler yok pek bilemiyoruz. Bu tatilde Ankara’yı ve çevresini keşfetmeye ne dersiniz? O zaman ilk akla gelen; Ankara Kalesi’yle başlayalım. Resterasyon yapılan ve kötü şöhretinden sıyrılan kaleyi ve çevresini gezmenizi şiddetle tavsiye ederim. Kale sokaklarında gezerken eski evleri görmek, çarşıları gezmek farklı duygular uyandırıyor insanda. Kalenin altındaki çarşılarda, dükkanlarda gezinmek ve çay bahçesinde oturmak da bu ziyareti daha da keyifli kılıyor. Gezmesi oldukça zevkli olan Çengelhan Rahmi Koç Müzesi’ni de görülecekler listenize ekleyin.

ankarada-gezilecek-yer-ankara-kalesi-

Ankara Kalesi

Bir diğer restore edilmiş eski Ankara havasını soluyacağınız yerse Altındağ-Hamamönü. Restore edilerek günümüze uygun bir hale getirilen Hamamönü, tarihi sokakları, evleri, kafeleri, restauranlarıyla oldukça dikkat çekici bir hale büründü. Her bütçeye hitap eden restauranlarının yanında el sanatlarını koruyucu tavrı ve tarihe sahip çıkışı kesinlikle görülmeli.

ankarada-gezilecek-yer-hamamönü

Hamamönü

Ankara’da nefesimizi açabildiğimiz doğal birkaç kaynağımız da var; Gölbaşı ve Eymir. Özellikle haftasonları oldukça yoğun olan bu göl kenarları oksijeni bizlerle buluşturuyor. Eymir’de göl etrafında bisiklet turu ya da yürüyüş yapabilirsiniz. İsterseniz balık ekmek yiyin isterseniz çay bahçelerinde oturup gözleme-çay yapın. Hepsi de göle karşı pek keyifli olacaktır. Ya da Gölbaşı’nda mangal yapma alternatifini tercih edin. “Kendin pişir kendin ye” konseptiyle hareket eden bir sürü restoran sizleri bekliyor olacak. Göl olmasa da olur diyorsanız ailenizle veya arkadaşlarınızla piknik keyfini İncek’te Ahlatlıbel’de de yaşayabilirsiniz.

ankarada-gezilecek-yer-eymir-gölü

Eymir Gölü

Ankara’ya yakın gezilecek, görülecek yerlere gelirsek ilk akla gelen şehir Bolu olacaktır. Doğal güzelliğle Abant Gölü ve yapay göl olmasına rağmen Gölcük iki farklı konsept sunuyor ve size cenneti vaadediyorlar. Haftasonlarını göl kenarlarında sevdiklerinizle piknik yaparak, yürüyerek veya bisiklete binerek değerlendirebilirsiniz. Abant Gölü çevresinde at arabalarıyla tur atılabiliyor olması, manzaranın tadına doymanızı sağlıyor. Bolu, Ankaralılar için bir kaçış noktası aslında. Termal banyosunda keyifli saatler de geçirebilirsiniz. Tabi yaz aylarında o sıcak sularla ne kadar haşır neşir olmak istersiniz bilemem ama şifasının bol olduğunu söyleyebilirim.

ankarada-gezilecek-yer-abant-gölü

Abant Gölü

Ankara’nın gene çok yakınında başka bir cennet ise Kızılcahamam… Tırmanış yapabileceğiniz alanlarıyla size doğa içinde bir hediye sunuyor. Eğer konaklamak isterseniz Patalya Otel’i memnuniyetle size tavsiye ederim. Hizmet konusunda oldukça başarılı olan otel kapalı havuzunun açık havuzla birleşmesiyle konuklarına farklı bir konsept sunuyor. Kızılcahamam’da termal kaynak için önemli bir seçenek, aklınızda bulunsun.

Ankara’nın bir başka yakın mesafede ziyaret edilebilecek bölgesi ise Beypazarı. Doğal güzelliğini, eski kasaba evleriyle birleştiren bu küçük ve şirin yeri eminim beğeneceksiniz. Gezerken gümüşçülerde uzun saatler harcayacağınızı da söyleyebilirim. Beypazarı Kurusu, Et Tava’sı, 80 katlı ev baklavası ve yaprak dolmasınınsa tadına doyulmaz bir lezzeti var, aman bunları yemeden dönmeyin. Şu günlerde yapılmakta olan Geleneksel  Beypazarı Şenliği’ne denk getirirseniz ziyaretinizi, düzenlenen farklı etkinliklerle bölgeyi daha rahat tanıyabilme imkanına ulaşırsınız.

beypazarı-şenliği

Geleneksel Beypazarı Şenlikleri bu sene 21-22-23 Haziran‘da

Ankara’da düzenlediği açık hava sineması etkinliğiyle Başkentlilere farklı bir tat sunan CerModern daha programını açıklamasa da tadı damağımızda kalan sinema günlerine devam edecektir diye tahmin ediyorum. Açık hava sineması keyfini yaşamak isteyenlere takipte kalın derim.

cermodern-açık-hava-sineması

CerModern Açık Hava Sineması

 

Keyifli tatiller…

Leave a Reply