“Kırmızı Siyah ve Cahil” Ankara’ya Geliyor

Ekim ayı geldi, tiyatro perdesi açıldı. Özel tiyatrolar turnelere başladı. Neler varmış, Ankara’ya kimler geliyormuş diye bakarken gözüme çarpan bir oyunu sizlerle paylaşmak istedim.

Bitiyatro’nun “Kırmızı Siyah ve Cahil” adlı oyunu 18 ve 25 Ekim tarihlerinde Ankaralı izleyicilerle buluşuyor. Tatbikat Sahnesi’nde sergilenecek oyunun konusu oldukça ilgi çekici: Nükleer patlama sırasında, daha doğmadan annesinin karnında ölmüş bir insan eğer yaşasaydı ne olurdu? 

Laçin Ceylan

Oyun sırasında Laçin Ceylan

Bu soru üzerine kurulan hikâye, tüm oyun boyunca karakterlerin üzerinden anlatılıyor. Laçin Ceylan, Fatih Dokgöz ve Fehmi Karaarslan’ın hayat verdiği karakterler Fabien Aïssa Busetta’nın yönetmenliğinde can buluyor. Geçen yıl “Küçük Prens” oyunuyla çok konuşulan Bitiyatro’nun Kırmızı Siyah ve Cahil oyunu da oldukça ilgi çekeceğe benziyor.

Edward Bond

Oyunun yazarı Edward Bond

Modern devletin vatandaşlarını tutsak etme yolunda ilerlemesi, insanların ölçüsüz hareketleri, vahşi yanların törpülenmesi, insanların kararları, tutkuları ve doğaya verdikleri zararlar bağlamlarında ilerleyen oyunun yazarı Edward Bond barış sevdalısı bir yazar. Şiddet insanlığı tehdit etmekte, eğer şiddete son vermezsek geleceğimiz de olmayacak.” sözlerini sarf eden Bond bu oyunun bir paradoks üstüne kurulduğunu belirtiyor. Aynı zamanda tiyatronun şiddete dair bir karşı çıkış olduğunu dile getiren Bond bunu şu sözlerle ortaya koyuyor: “İşte bu yüzden; medeniyet tiyatroyu yaratmıştır. İşte bu yüzden; bu oyunu oynuyoruz. İşte bu yüzden; umutluyuz.”

Gündemimiz çok karışıkken,  savaşın ve karmaşanın hüküm sürdüğü coğrafyalara bu kadar yakınken böyle bir oyunu izlemek; bizlerde eminim ki farklı bir duygu uyandıracaktır. Oyunun;  insanın karanlık ve gizemli yanını gösterebilecek olma ihtimali ilgi çekici. Adıyla da ilgi uyandıran oyun benim listeme eklendi.

İzlemek isterseniz, öğrenci biletlerinin 28.5o TL olduğu oyunda tam biletler ise 45.00 TL.

Aşağıdaki linkten biletlere ulaşabilirsiniz.

http://www.biletix.com/etkinlik/RL06U/ANKARA/tr

Ayrıca, Bitiyatro’nun Küçük Prens oyununu kaçıranlar için güzel haberse, 17 Ekim’de Tatbikat Sahnesine konuk olacakları.

 

Leave a Reply