Ankara Sahnelerinde Tiyatro Hiç Hız Kesmiyor

 

15-25 Kasım’da gerçekleşen 18. Ankara Tiyatro Festivali sayısız okuldan ve tiyatrodan konuk ağırladı. Bu dopdolu tiyatro günleri geçse de Ankara sahneleri boş kalmıyor. Para, Çalıkuşu, Cesaret Ana ve Çocukları, Mevlana Aşk ve Barış Çığlığı, Kontrabas ve Bir Delinin Hatıra Defteri Devlet Tiyatrosunun bu sezon öne çıkan oyunları arasındalar. 4-8 Aralık tarihlerinde Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’ndan “Taziye” adlı oyun konuk oluyor. Murathan Mungan’ın kaleme aldığı yapıt oldukça ilgi çekici. Eskişehir Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’ndan da Nafile Dünya, 10-15 Aralık tarihinde Ankara seyircisiyle buluşuyor.

 

nehir-d+-+ş+-k

Özel tiyatrolara gelecek olursak Oyun Atölyesi bu yıl sahneye koyduğu Jez Butterworth imzalı Nehir adlı oyunla konuk oluyor Ankara’ya. Haluk Bilginer’in yönettiği oyun üç kişilik bir oyuncu kadrosuna sahip. Haluk Bilginer, Ayça Bingöl ve Canan Ergüder’in rol aldığı oyun tek perde, 70 dakika. Erkek ve kadın ilişkilerine farklı açıdan bakan oyun konusuyla oldukça ilgi çekiyor. 5-8 Aralık tarihlerinde Ankara’da olacak. Biletler hızla tükenmekte, hemen harekete geçmelisiniz. Bir başka konuksa Nilgün Belgün’ün Aşk ve Komedi adlı kendi hayatından yola çıkarak hazırladığı müzikli danslı oyunu. Oyun, 14 Aralık’ta Ankamall Sanatolia Sahnesi’nde oynanacak.

Aralık ayının bir diğer konuk oyunu ise İstanbul Şehir Tiyatrosu’ndan Bezirgan. Erkan Can, Cem Davran, Bahtiyar Engin, Faruk Akgören ve Selin Yeninci’nin ana karakterterlere hayat verdiği oyun Moliere’nin baş yapıtı sayılan Tartuffe’nin yepyeni bir uyarlaması olarak göze çarpıyor. Oldukça eğlenceli gözüken bu oyun ODTÜ Kemal Kurdaş Kongre Merkezi ve Cüneyt Gökçer sahnelerinde 8-9 Aralık’ta seyirciyle buluşacak.

İki Kitap Bir Heves, Benimle Delirir Misin? ve Kelalaka oyunları da çeşitli mekanlarda ve sahnelerde seyirciyle buluşmayı hedefliyor.

1441432_10153559788080164_571127079_n

2014’ün Ocak ayında sahnelenecek oyunların da satışı başlamış durumda.   TiyatroKare 22 yıl önce açılış oyunu olarak koyduğu Müziksiz Evin Konukları oyununu geçen şubat ayında kaybettiğimiz Macide Tanır’ın anısına tekrar sahneye koyuyor. Serpil Tamur ve Özge Özder’in sahneyi paylaşacağı iki kişilik oyun dikkat çekecek oyunlardan biri olacak. TiyatroKare’nin bir başka dikkat çeken oyunlarından Leyla’nın Evi de ocakta Ankara’da olacak. Biletleri şimdiden edinmenizi tavsiye ederim. Ne de olsa tiyatroyu ön sıralardan izlemek bir başka keyiftir.

 

Devlet Tiyatrosu aylık programa bakmak ve bilet almak için

http://www.mybilet.com/chart/dtgm/

Özel tiyatroların biletlerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.biletix.com/search/TURKIYE/tr#!city_sb:Ankara

İyi seyirler, keyifle kalın.

Leave a Reply