Habercilik dünyasının arka kapısından içeri süzülmeye ne dersiniz? Bizlere sunulmadan önce haberlerin hangi aşamalardan geçtiğini öğrenmek istemez misiniz? Amerika’nın popüler senaristlerinden Aaron Sorkin yeni dizisi ‘The Newsroom’ ile bize Amerikan haberciliği anlatılıyor, daha doğrusu nasıl olması gerektiği!

Dürüst haberciliğin peşinden koşmayı bırakmış, Amerika’ya dürüst ve sağduyulu habercilik nasıl olur göstermeye çalışan Aaron Sorkin’in yarattığı ana haber bülteni sunucusu Will Mcavoy ile tanışın.

Will Mcavoy da dizinin ilk bölümünde açık sözlülüğünü yitirmiş habercilerden biri. Üniversite de yapılan tartışma sırasında bir patlama anı yaşıyor. Amerika’nın eski değerlerini yitirdiğini ve dünyanın en iyi ülkesi olmadığını söylüyor. Ben bu kadar şaşırmalarına anlam veremesem de salondakiler sert bir tokat yemiş gibi şaşkına dönüyorlar ve Will’in patlama anı konuşması internette büyük ilgi görüyor. Gerçekten de kendilerini dünyanın en iyisi olarak mı görüyor bu Amerikalılar? O zaman The Newsroom onlara cevabı vermek üzere!

Will’in kendi iç dünyasında yaşadığı patlamadan sonra ana haber bülteni kendine yeni bir vizyon edinmeye karar veriyor. Yepyeni ekibiyle Don Kişot olan Will, değirmenlere değil ama Amerika’nın bozulmuş habercilik anlayışına savaş açıyor.

Gerçek Haber, Sıcak Haber

The Newsroom’u özel kılan şeylerden biri gerçek haberlerin kısa bir süre sonra dizide konu edilmesi. Haberin, haber merkezine düştüğü andan yayında çıkana kadar yapılan araştırmaların çekiciliğinde gerçek haberlerin payı büyük. Özellikle gündemde Amerika’yı oldukça etkileyen haberlerin yanı sıra dünyadan sarsıcı haberlerde ana haberde yerini buluyor.

BP Petrol Sızıntısı

Hatırlarsanız 20 Nisan 2010’da İngiliz Petrol Şirketi BP’ye ait bir petrol platformu patlamış, Meksika Körfezinde büyük bir petrol sızıntısına sebep olmuştu. 11 işçinin yaşamını yitirdiği bu olay, Amerika tarihinin en büyük ikinci felaketi olarak kayıtlara geçmişti.

The Newsnight 2.0’ın (haber bülteninin ismi) çiçeği burnunda ekibini bir araya getiren, dizinin işlediği ilk haber BP petrol sızıntısıydı. Gizli kaynaklardan öğrenilenler ve şirket görevlilerini köşeye sıkıştırarak olayın gerçek yüzünü öğrenen ekip, ilk işlerinden alınlarının akıyla çıkmış ve kendilerini kanıtlamışlardı. Eski bir avukat olan Will’in haber bültenine katılan konukları mahkeme salonundaymışçasına sorgulaması da The Newsnight 2.0’ın farkı oldu.

2010 Kongre Seçimleri ve Çay Partisi

Çay Partisi için Will Mcavoy’un baş düşmanları desem yeridir. Hıristiyan sağcılardan daha tutucu, daha milliyetçi ve Obama’dan sonuna kadar nefret eden bu grupla Will’in savaşı birkaç bölümde yer aldı. Demokrat olmasına rağmen onları da yeri geldiğinde eleştiren Will, Cumhuriyetçi Çay Partisine hiç acımadı. Halkı Çay Partisi hakkında elinden geldiği kadar bilinçlendirmeye çalışan Will’in bu bölümlerde Türk habercilerinin de örnek alması gereken bir habercilik yürüttüğünü düşünüyorum.

Tahrir Meydanı Protestoları

Sadece Amerika’ya değil dünya gündemine damgasını vuran olayları da unutmadı Aaron Sorkin ve 25 Ocak 2011’de Tahrir Meydanı’nda Hüsnü Mübarek rejimine karşı başlayan protestolara da dizisinde yer verdi.  Mısır Devrimi olarak tarihe geçen olayla; kanlı bir meydandan ekrana nasıl haber taşınır göstermiş oldu.

Usame Bin Ladin’in öldürülmesi

The Newsroom’un ele aldığı en önemli haber belki de Usame Bin Ladin’in öldürülmesiydi. Tüm Amerika’nın dört gözle beklediği böylesine bir haberi herkesten önce öğrenen The Newsnight ekibi haberi en az iki kaynaktan doğrulatana kadar yayınlamadılar, buna rağmen Amerika Başkanı Obama’dan önce açıklayarak yayın hayatlarında önemli bir başarı kazandılar.

HBO’nun dikkate değer dizisi ‘The Newsroom’ ilk sezonunu geride bıraktı ve 2013’te yayınlanacak 2. sezonu için çalışmalar başladı bile. Ekranlarda görmeye alışık olmadığımız bir konuyla ve oyuncuların hızlı bir tempoda, uzun süren diyalogları ile sürekli bir koşuşturmaca içerisinde olmalarını da katarsak bu dizi kesinlikle çerezlik değil. Televizyondan gerçekten tat almak istiyorsanız ‘The Newsroom’ ve Don Kişot’ları ile tanışmalısınız. İyi seyirler.

The Newsroom’un dikkat çekici fragmanını izlemek isteyenlere;

http://www.youtube.com/watch?v=wC8ovJYAU3U

Leave a Reply