Yaşamaya devam mı, tüm anne babaları öldürmek gerek.”

Tüm anne babaları bilemem ama Fangleri olabilir mi?

“Bay ve Bayan Fang yaptıkları şeye sanat diyorlardı. Çocuklarına göre ise bu bir tür şeytanlıktı.”

Peki, ne yapıyordu Fangler de çocuklarının böyle düşünmelerine neden oluyordu?

Caleb ve Camille Fang performans sanatı adı verdikleri kargaşaya hayatlarını adamışlardı. Her an ortalığı velveleye verip, sonuçlarını gözlemlemek onların gerçek sanat anlayışlarıydı, onlara göre sanat hareketlilik, canlılık gerektirirdi. Çocukları Annie ve Buster’ın canlarını en çok sıkan şeyse anne babalarının sanatla gerçek yaşamlarını ayıramamalarıydı.

Bay ve Bayan Fang, doğduklarından beri çocuklarını sanatlarının bir parçası haline getirmiş, onları çocuklarından çok iş ortakları olarak görmeye başlamışlardı. Hatta bir derece daha ileri gidip onları çocuk A ve çocuk B olarak çağırıyorlardı.

Doğduklarından beri ister istemez(!) anne babalarının sanatlarının birer parçası olan Annie ve Buster büyüdüklerinde, bu tuhaf yaşamlarından sıyrılıp kendilerine yeni birer sayfa açtılar. Artık bir Hollywood aktrisi olan Annie ve inişli çıkışlı (son zamanlarda bolca inişli) bir yazar olan Buster, yeni hayatlarında yaşadıkları sıkıntılardan sonra evlerine dönmek zorunda kaldılar.

Ancak evlerinde onları büyük ve sancılı bir sürpriz bekliyordu. Bu bir Fang oyunu muydu, yoksa gerçek mi? Bu ikisini ayırt etmek artık onlar için çok zor olsa da, çocuk A ve B’nin önemli bir karar vermesi gerekiyordu. Önemli olan aile miydi, yoksa sanat mı?

Türkiye’de Domingo Yayınlarından çıkan; Time, Esquire, Amazon, People ve Guardian’ın “Yılın en iyi kitabı” seçkilerinden, Kevin Wilson’ın çok ses getiren kitabı ‘Fang Ailesi’ üslup bakımından bir klasik değeri taşımasa da, şimdiye kadar eşine pek rastlanılmamış bir konuya el atıyor. 2014 yılında filme uyarlanılması planlanılan kitabın başrolünde Nicole Kidman’ın oynayacağı kulaktan kulağa dolaşmaya başlamış bile.

‘Fang Ailesi’ bir başucu kitabı değil belki, ya da hiçbir zaman en sevdiğiniz kitap olmayacak ama ilk sayfasından sonuna kadar çocuk A ve B’nin yerine geçecek, yeri gelecek sinirlenecek, yeri gelecek meraklanacaksınız. Peki, ama tüm anne babaları öldürmek mi gerek?

İyi okumalar.

Leave a Reply