0 afisRessam Gülseren Südor “Özgürlük Üzerine Alegoriler” isimli sergisiyle 2-24Mayıs tarihleri arasında İstanbul Beyoğlu’nda Galatea Art’da güncel çalışmalarını resim sevenlerle buluşturacak.

1954 doğumlu Gülseren Südor, 1970’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesini bitirdi. 1970- 1974 tarihleri arasında çalışmalarını İtalya’da sürdürdü. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda kişisel sergiler açan, Bienal, trienal ve sanat fuarlarına ve önemli karma sergilere katılan sanatçı, halen çalışmalarını Türkiye ve İtalya arasında sürdürmektedir. Yapıtları çeşitli özel koleksiyonlarda ve müzelerde bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim Atölyeleri öğretim görevlisi, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Plastik Sanatlar dersi öğretim görevlisi, İtalyan lisesi resim, teknik eğitim ve sanat tarihi öğretim görevlisi görevlerinde bulundu. Temel Tasarım kitabını yazdı. Yurt içi ve yurt dışında 60 kişisel sergi açtı.

Südor bu sergi için “Her canlının doğduğu andan itibaren evrenin düzenine ayak uydurabilmesi için sahip olması gereken özgürlüklerin, özellikle aklının yönetiminde olan insanlar için çok önemli olduğuna inanarak; Bu sergimin konseptini “Özgürlükler Üzerine Alegoriler” olarak saptadım.

 Son kişisel sergimi açtığım üç yıl öncesi ve sonrasında sanatsal kancamı ve enerjimi; insanı yaşamsal şaşkınlıktan kurtaran, yolunu aydınlıkta bulmasını sağlayan özgürlük kavramına takıp yönelttim. Özgürlük kısıtlamalarının ruhun doğa ile çelişkisi olduğunu bildiğimde, özgürlükleri ifade etme yolunda başrolü; erkek egemen toplumlarda özgürlükleri kısıtlanan kadınlara verdim.013 GS-Yaðlýboya-Tiff 2011-Ventilazione sull' Bosphoro-Olio su tela-180x140 cm

Doğaya aykırı olarak, kadınlara dönük bir tür sözü ve özü ortalıkta gözükmesin düşüncesi ile paketlenip rafa kaldırma eylemlerine, diretmelere dikkat çekmek üzere resimlerimi oluşturdum. Diğer yandan da resimlerimde uzun yıllardır vazgeçemediğim tüm dünyada özgürlüğün simgesi olan kuşları, kâh özgürce tek başlarına gökyüzünde süzülürlerken, kâh kanatlarını kadınlara ödünç vermiş halleri ile kullandım. Ama en önemlisi yine özgürce yaşamın kendileri için alıp-verdiklerini izleyen kadınları, en doğal halleri ile yani çıplak olarak resmettim ki saklanacak, gizlenecek doğa dışı bir yanları olmadığını izleyenler görsünler diye.” 

İstanbul’a yolu düşenler, Beyoğlu’nda Galatea Art’a uğrayıp Gülseren Südor’un “Özgürlük Üzerine Alegoriler” sergisini bir gezin derim, perşembe günü açılan sergi ayın 24’üne kadar sizlerle.

Galatea Art: Asmalımescit Mah. Sofyalı Sok. No: 12/3 Beyoğlu / İstanbul

T: 0212 245 80 38 – 0541 213 90 76

galateaartgallery@gmail.com

 

 

Leave a Reply