13940_i13 Nisan Cumartesi günü Bilkent Senfoni Orkestrası yine klasik müzikseverlerle buluştu. Başarılı şef Ion Marin’in yönettiği senfoninin, bir diğer konuğuysa genç ve başarılı piyano sanatçısı Alice Sara Ott’du.

Cumartesi akşamı BSO’nın salonu yine dopdoluydu. Klasik müziğin devleri Richard Wagner, Franz Liszt ve Johannes Brahms’dan ezgiler dinlemek için gelen, her yaştan müziksever yine bir aradaydı.

Programda ilk önce Ion Marin’in yönetimiyle Bilkent Senfoni Orkestrası’ndan Richard Wagner’in meşhur “Rienzi” Uvertürü çalındı. Wagner’e ve Rienzi’ye değinmeden önce sizlere Şef Ion Marin’den bahsetmek isterim.

11_ION

Ion Marin

Romanya asıllı Avusturyalı Ion Marin’in üç kez Grammy Ödülü adaylığı, Deustche Schallaplatten Critic, Altın Diyapazon ve BBC Klasik Müzik Ödülleri bulunmaktadır. Konser’de adeta sihir yapan bir büyücü edasıyla orkestrayı yönetimi ve enerjisi gözlerden kaçmadı.

Orkestranın çaldığı ilk eser olan Rienzi Uvertürü’ne gelirsek, büyük besteci Wagner tarafından Edward Bulwer-Lytton‘un “Tribunların Sonuncusu Rienzi” romanı üzerine yazılmıştır. Tribunlar, Roma’da halk tarafından seçilip, soylulara karşı halkın haklarını savunan memurlardır. Rienzi 14. Yüzyılda halkın büyük desteğini almış bit Tribun’dur ancak soylular ve din adamları çıkarları ile çatıştığı için halkı Rienzi’ye karşı kışkırtılar ve bu sırada çıkan bir yangında Rienzi yaşamını yitirir.

Bu olayın hikâyesinin anlatıldığı, Büyük Opera tarzındaki bu uvertürü dinlemek isterseniz, yine Ion Marin yönetimindeki muhteşem açık hava konseri performansını http://www.youtube.com/watch?v=d9CQXMNko8Q buradan dinleyebilirsiniz.

Programın ikinci parçası için, sahnede bir piyano yükseliyor, güzel ve genç piyanist Alice Sara Ott Franz Liszt’ten Piyano Konçertosu No.1, Mi bemol majörü çalmak için sahneye geliyor. Oldukça şık ve zarif olan Ott, genç yaşına rağmen büyük başarılara çoktan imza atmış, aldığı birçok ödülle ününe gün geçtikçe ün katmakta.

Büyük besteci Liszt’in Piyano Konçertosunu çalarken müziği yaşaması, piyanonun üstünden akıp giden elleri, hop oturup hop kalkmasıyla seyircinin kalbini fethetti. Öyle ki defalarca sahneye çağırıldı ve en sonunda seyirciyi kıramayarak solo bir parçayı yine aynı şevkle çaldı.

WP_20130413_005[1]

Alice Sara Ott BSO Konseri sırasında

Ufak bir aradan sonra Alice Sara Ott’a güle güle dedik, Ion Marin ve Bilkent Senfoni Orkestrası’nın çaldığı 19. Yüzyılın başka bir devi, Johannes Brahms’ı dinledik.

Alman bestecilerin ezgileriyle geçirilen güzel bir akşamın daha sonuna gelindiğinde dinleyiciler salondan mesut bir şekilde ayrılmadan önce şef Ion Marin defalarca, alkışlarla sahneye çağırıldı ve bu güzel akşam son buldu.

Bilkent Senfoni Orkestrası’nı ve konuklarını dinleyebilme fırsatına ulaşabilmeniz dileğiyle…

Leave a Reply