Tomris Oğuzalp

Tomris Oğuzalp

Usta tiyatro ve sinema sanatçısı Tomris Oğuzalp, bugün sabaha karşı 81 yaşında evinde yaşamını yitirdi.

Sinemada ve dizilerde kötü kadın rolleriyle tanınan usta oyuncu Tomris Oğuzalp bu sabah evinde 4.30 sularında hayatını kaybetti. Bir süre önce beyin kanaması geçirip, tedavi gördükten sonra taburcu edilen sanatçı; sabaha karşı rahatsızlandı. Evinde, doktorun yaptığı tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Bugün gazetesine verdiği röportajda; artık çok yaşlandığını, yorgun olduğunu ve eli ayağı tutmadığı için yaşamak istemeyip bu dünyadan artık göçmesi gerektiğini ifade eden Oğuzalp, sözlerine şu şekilde devam etmişti: “Artık ölmek istiyorum. Elden ayaktan düştüğüm için üzülüyorum. Hayatım boyunca oynadığım kötü karakterlere inat, iyi ve sağlıklı hatırlanmak istiyorum. Sevenlerimi hayal kırıklığına uğrattığım için canım acıyor.”

Ayrıca, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne cihaz almaları için bağışladığı bir miktar parasını ve bankadan çektiği krediyi ödeyememesi sebebiyle emekli maaşına haciz konan Tomris Oğuzalp zor günler geçiriyordu.

Bugün Son Yolculuğuna Uğurlandı

Sanatçı, bugün Şakirin Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Sanatçının cenazesine sevenleri ve pek çok ünlü katıldı.

Tomris Oğuzalp Kimdir?

10 Ekim 1932 Trabzon doğumlu olan Tomris Oğuzalp, Çamlıca Kız Lisesi’nin ardından, Ankara Devlet Konservatuvar’ı yüksek bölümünden mezun oldu. 1953 yılında Sarı Zeybek filmi ile sinemaya adım atmış olan Oğuzalp, Ankara Devlet Tiyatro’sunda oyuncu ve yönetici olarak çalıştıktan sonra Ankara Sanat Tiyatrosu ve Kent Oyuncuları’nda çalıştı.

1986’da çekilen Çalıkuşu dizisinde Hatice Hanım ve Küçük Besleme dizisinde Hayriye Batuhan karakterleriyle hafızalara kazınan sanatçı; birçok başka tiyatro oyunları, film ve dizilerde yardımcı oyuncu olarak rol aldı.

Ayrıca seslendirme sanatçılığı da yapan Oğuzalp, Harry Potter filmlerinde Mrs. Molly Weasley’i seslendirdi.

Kaynaklar:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Tomris_O%C4%9Fuzalp

http://magazin.bugun.com.tr/tomris-oguzalp-cocugum-olsaydi–haberi/840189

Leave a Reply