Sürdürülebilir Yaşam Festivali Ankara2008 yılından bu yana bir kez Karlskorona’da (İsveç) ve üç kez de İstanbul’da gerçekleştirilmiş olan “Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali”, 11-14 Nisan 2013 tarihleri arasında bu kez Ankara’da düzenleniyor. Festival; sadece ekonomik açıdan değil, çevre ve toplumu da dahil edecek geniş bir pencereden bakan bir etkinlik. Festival etkinlikleri; fosil yakıt kaynaklı iklim değişikliğini, aşırı hava olaylarını karşımıza çıkaracak ve 24 ayrı film gösterimi ile sürdürülebilirlik kavramını farklı boyutlarla gözler önüne serecek.

“350Ankara” tarafından organize edilen ve çeşitli gönüllü kuruluş ve bireylerin desteklediği Festival, sürdürülebilirlik konusunda 24 filmi izleyici ile buluşturacak. Festivalde ayrıca,  dans gösterileri, konserler ve söyleşiler, tiyatro performansı ve bir sergi yer alacak.

Festivaldeki filmler; Yacuba’nın nasıl çölü durdurduğunu, arıların son yıllarda neden kaybolduğunu, atıkların nasıl israf edildiğini, Çin’de çevre hareketinin nasıl HES projelerini durduğunu veya ABD’de 83 bin öğrencinin artık nasıl yerel gıda ile beslediğini bütün boyutlarıyla anlatıyor. Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesine rağmen ürünlerin kullanım ömrünün neden kısaldığının, Türkiye’de kentsel dönüşüm tartışılırken dünyanın neden pasif mimariye döndüğünün cevapları da var bu festivalde.

Sürdürülebilirlik konusunda daha fazla düşünmek, tartışmak, öğrenmek ve dünya örneklerini görmek isteyen herkes Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ne davetli.

Detaylar: http://350ankara.org/festival/

*Ampul Tuzağı: Kasıtlı Eskitmenin Anlatılmayan Öyküsü
The Light Bulb Conspiracy: The Untold Story of Planned Obsolescence
Yönetmen: Cosima Dannoritzer, Yıl: 2010, Süre: Festivale dair tüm bilgilere aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

www.350ankara.org

Yazan: Zeynep Talu

Leave a Reply