Yeni Tutku: Guitar Hero


Son zamanlarda herkesin aklını başından alan dev gibi bir yapımla karşı karşıyayız: Guitar Hero! Hepimizin birkaç kere gitmişliği, gitmese de duymuşluğu vardır elbette.

Haberi olmayanlar için kısaca şöyle: Guitar Hero, temel olarak bir Playstation 2 oyunudur. Harmonix Music Systems tarafından yapılıp, RedOctane tarafından piyasaya sürülmüştür. Simülasyondan biraz daha fazlasını vadeden ve ister tek kişi ister grup olarak oynanabilecek Guitar Hero oyunu, çeşitli gitar modellerine, bateri modellerine bir de mikrofona benzeyen cihazlarla oynanır. Bu cihazlar şart olmasa da daha gerçekçi ve tam bir stüdyo ortamı yaratmaya daha yakın bir oyun için gereklidir.

Ekrana yansıtılan notaların, panele gelmesiyle cihazların üzerindeki uygun renkli tuşlara basılması ve şarkının doğru çalınması hedef alınan oyun, birçok yerde başlı başına bir piyasa haline gelmiş ve artık playstation oyunu olmaktan çok kendi adıyla anılan farklı bir fenomen olmuş durumda.

Oyunu oynarken dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktayı da belirtmeden geçmeyelim: Ekranın sağındaki ROCK göstergesi, şarkının ne kadar başarılı bir biçimde çalındığını gösterir. Doğru basılan notalar ROCK göstergesindeki kadranı yeşile doğru kaydırırken, yanlış basılan notalar kırmızıya doğru kaydırır. Şarkı, kadran yeşil renkteyse başarılı, sarı renkteyse orta derecede, kırmızı renkteyse başarısızdır. Beş farklı renkten gelen notalara uygun beş farklı renkteki tuşa basmak bunu eşzamanlı ve ritmi kaçırmadan yapmak, sözleri ise tonuna uygun bir biçimde saptırmadan söylemek ROCK göstergesini hep yeşile yakın tutar.

Sonuç olarak, hala oynamayanınız varsa, en kısa sürede Guitar Hero oynatan bir mekan bulup içeri dalmanızı öneririm. Müdavimi olacaksınız!

Leave a Reply