Kadın Süperkahramanlar -bölüm 2-

Amazonları inceledikten sonra, en popüler kadın süper kahramanlarla devam ediyoruz.

Savaşçı Prenses Xena

Xena, ilk olarak ünlü ve mitolojik bir televizyon dizisi olan Herkül’de yan karakter olmak ve üç bölüm sonra ölmek üzere tasarlanmıştı. Birkaç filmde daha yan karakter olarak çıkması ve hayran kitlesinin olağanüstü bir hızda artmasının üzerine yapımcılar onun bağımsız bir serisinin olmasına karar verdiler ve böylece 5 sezonluk dizi ve çizgi roman macerası başlamış oldu.

Xena, birçok süper güce sahiptir ve Amphipolis’te insanlar tarafından yetiştirilmesine rağmen, bir bölümde biyolojik babasının savaş tanrısı Ares olabileceği şüpheleri seyirciye yansıtılmıştır. Köyünün bir savaş lordu tarafından katledilmesi ve sevdiklerinin ölümünü izlemesi üzerine intikam ateşiyle yanan Xena, kılıcını aldığı gibi bir savaşçıya dönüşür ve köyleri inanılmaz bir yıkımla katletmeye başlar. Neye dönüştüğünü anlaması üzerine de taraf değiştirerek kötülüğe karşı savaşmaya ve öldürmek konusunda inanılmaz erdemlere sahip olmaya başlar. Yolculuğunda ona Amazon arkadaşı Gabrielle eşlik etmektedir.

Serilerde Gabrielle ve Xena arasında sadece bir arkadaşlık mı yoksa lezbiyen bir ilişki mi olduğunun da tartışılması üzerine oyuncular da olaya el atmış ve Xena’yı canlandıran Lucy Lawless, karakterlerin arasında kesinlikle duygusal ve arkadaşlıktan farklı bir ilişki olduğunu söylemiştir. Birçok LGBT kuruluşunun da desteğini alan dizi bu yönüyle de sık sık gündeme gelmektedir ve Xena’nın içindeki amazon kişilik de böylece vurgulanmaktadır. Nitekim Amazon karakterlerin neredeyse hepsi lezbiyen olmalarıyla ünlüdür.

Gölgelerin Gücü Adına: She-Ra

Bu sloganla tanıdığımız He-Man’in ikiz kardeşi ve Prenses Adora’nın gizli kişiliğidir. Soylu bir aileden gelmesine rağmen birtakım talihsizlikler sonucu bir uşak tarafından yetiştirilir. Adora, bir gün kendisini yetiştiren karanlık kişilerin efsunu altındayken gezegene esir olarak getirilen He-Man’in kılıcı tarafından inanılmaz derecede çekildiğini hisseder ve kılıca dokunduğunda She-Ra kişiliğini görür. Daha sonra He-Man’le beraber kendi evrenlerine döner ve kötülüğe karşı savaşmaya başlar.

Kılıcın gücünü serbest bıraktığında She-Ra karakterine dönüşerek, inanılmaz güçlü bir savaşçı haline gelmektedir. Fiziksel gücünün yanı sıra hayvanlarla telepatik iletişim gibi doğayla bağlantılı olan güçleri de mevcuttur ve bu da amazonluğun doğayla iç içe yaşamak yönünü vurgulamaktadır. Nitekim ikizi olan He-Man’in doğayla bağlantı kurabildiği güçleri mevcut değildir.

 

 

 

Kırmızı Ninja: Elektra

Elektra antik Yunan mitolojisinden kaynağını alan bir Katil Ninja’dır. Bunun sonucunda da silah olarak kılıç yerine keskin uçlu sailer kullanır. Daredevil ve Wolverine için bir yan karakter olarak tasarlanmış olmasına rağmen, kısa sürede sağladığı inanılmaz bir hayran kitlesiyle bağımsızlığını kazanmayı başarmıştır.

Kadın kurgu dünyasında en soğuk kanlı karakter olarak da tanınır ve birçok kadın süper kahramanın aksine en çok erkek katliamını da Elektra yapmıştır. Yine de süper kahraman olma vasfını elinde tutmasını sağlayan şey, onun kendi duygularına göre hareket etmediği ve dünyanın dengesinin sağlanması için iyilerin yanında savaştığı zamanlardır. Fiziksel gücü ve savaşma yetenekleri bir ninja olarak yetişmesine rağmen onu bir amazon yapmaktadır. Neticede Elektra da hem son derece feminen hem de son derece feministtir.

Leave a Reply