Dekalkomani

Dekalkomani baskılı resim veya akıtma tekniği ile çalışma şeklinde isimlerle de anılan bir tür resim sanatıdır. 1930’lu yıllarda İspanyol sanatçı Oscar Dominiquez bu teknik çalışmanın öncüsü olmuş olmasına rağmen, bu konuda kitaplara girmiş birkaç örnek dışında yeterli sayıda esere rastlamak pek mümkün olmamaktadır.

Nami Araz küçüklüğünde bu teknikten habersiz olarak öğretmenliğinin ilk yıllarından beri bayram-düğün tebrik kartları üzerinde bu teknik ile çalışmalar üretmiş ve geçen zaman içinde bu çalışmalar büyüyerek bir resim sergisi açabilecek boyutlara ulaşmıştır. Bu tekniği kullanarak hazırladığı ilk sergisi 1975 yılında başlanmış parçalardan oluşmaktadır ve 1984 yılında İstanbul “Kazım Taşkent” sanat galerisinde sergilenmiştir. Önceleri çalıştığı konsept uzay odaklı olup, Merkür, Uranüs, Mars gibi gezegenleri çizmeye meraklı oluşu gözlemlenebilmektedir.

Aslen Kapadokyalı olan sanatçı, Kapadokya’nın bu tekniğe uygun olan yapısından da faydalanarak bu teknikle “Kapadokya’dan Japonya’ya” adlı bir sergi düzenlemiştir. Eleştirmenlerin ve yorumcuların ifadesi ile tam not alan bu sergi Dekalkomani alanındaki en iyi örneklerden biri olarak nitelendirilmiş olup, sergiyi görmek isteyenler için Panora Alışveriş Merkezi’nin arka tarafında bulunan Türk Japon Vakfı’nda 3 Kasım Çarşamba günü de dahil olmak üzere sergilenmektedir. 

Leave a Reply