Henüz ilk yazısı olduğu için, bir takım teknik sebeplerle yazar olarak adını giremediğimiz Barış Yılmaz’ın kalemine sağlık…

Esin BATAK
GazeteBilkent Kültür Sanat Editörü 

Crysis 2 oynamak isteyeceğiniz en güzel oyunlardan biri; çünkü oyun mükemmel kurgulanmış ve hikâyesi çok akıcı. Oyunu oynarken sanki bir filmin içindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz, tabii ki bunda oyun grafiklerinin de mükemmel olmasının katkısı büyük. Ama oyunu oynarken Türkçe seçeneğini seçmeli misiniz emin değilim; çünkü oyunu oynarken bir filmin içinde gibi hissediyorsunuz; ama o film Amerikan aksiyon filmi ve o filme de Türkçe dublaj ne kadar yakışıyor emin değilim. Her şeye rağmen Türkçe seçeneğinden de mutlaka zevk alırısınız; çünkü size emirlerin zaman zaman Karadeniz şivesiyle verilmesi, kesinlikle yüzünüzde bir gülümseme yaratacaktır ya da sansürsüz bir şekilde argonun kullanılması da hoşunuza gidebilir.

Oyunun hikâyesinden biraz bahsetmek gerekirse; oyun New York şehrinde geçiyor ve şehir uzaylıların verdiği bir hastalıktan dolayı tahliye diliyor. Oyunda New York şehrinin beton ormanlarında insanlığı yok olmaktan kurtarmaya çalışıyorsunuz 2023 yılında. Oyunun başında her ne kadar insanlarla savaşsanız da, bir süre sonra asıl düşmanınızın dünya dışı varlıklar olduğunu görüp, insanlarla beraber onlara karşı savaşıyorsunuz. Ama şunu da söylemeliyim, Crysis 2’de sizin karakteriniz insanlardan ve dünya dışı varlıklardan daha güçlü; çünkü sahip olduğunuz nano giysisi sayesinde güçlü, hızlı ve görünmez bir silah oluyorsunuz. Bu dediklerim sizi oyunun gerçekçiliği hakkında şüpheye düşürmesin; çünkü o kadar insanla uzaylıyla savaşırken ve dünyayı da kurtarmak istiyorsanız; öyle de olması gerekiyor. Nano giysinizin çeviklik, gizlilik ve zırh modları var. Bu modlar da size savaşırken taktiksel çeşitlilik sunuyor. Ayrıca oyunun şirketin diğer oyunlarında olduğu gibi ormanda değil, New York şehrinde geçmesi de oyuncuya saldırıları kentsel ortamda ne şekilde planlayıp, nasıl ilerleme kaydedeceği konusunda daha fazla seçenek sunuyor.

Oyun konusunda bir uyarıda bulunmalıyım. Oyunu oynamaya başladıktan sonra kendinizi durduramıyorsunuz ve oyunu bitirmek tahminen 11 saat civarı sürüyor ve sakın ama sakın oyunu sınav haftalarında ya da işinizin olduğu bir dönemde oynamaya başlamayın. Çünkü oyuna başlarsanız bittirmeden başından kalkmıyorsunuz. Oyun hakkında son olarak söyleyeceğim şey; oyun oynadıkça, ilerledikçe güzelleşiyor ve sizi oyunun içine hapsediyor.

İyi eğlenceler!

Leave a Reply