Komedide Adı Duyulmamış Bir İkili: The Umbilical Brothers

the-umbilical-brothers-dont-explain-1024x576

Stresin bir hastalık olduğu şu yoğun ve tempolu günlerde iyi ve en ucuz ilaçtır gülmek. Gülmenin ömrü uzattığı bile neredeyse bilimsel olarak kanıtlanmışken karşımıza birden fazla seçenek çıkıyor ve işte bu seçeneklerden biri de The Umbilical Brothers.

Umbilical Brothers isimli ikilinin kahramanları Shane Dundas ve David Collins. İkisi de Avustralyalı. Tanışmaları da kendileri gibi bir hayli komik olmuş! Her şey Batı Sydney Üniversitesi’nin salsa kulübünde başlar. Dans edeyim derken David kollarını oraya buraya sallarken Shane’in burnunu kırar. Bu olaydan sonra bir daha görüşmeyeceklerini düşünmeye başladığımız ikili birkaç kere buluşur ve oyunlarını yazmaya başlar.

Umbilical Brothers oyunlarını genelde taklit, seslendirme ve diyalog üçlüsü arasında oynasa da aslında belli bir tarzlarının olduğunu söylemek pek mümkün değil. Senkronizasyon konusunda çok başarılı olan ekip, ayak seslerinden hayvan seslerine kadar aklınıza gelebilecek neredeyse her sesi çıkarabiliyor, seyircinin katılımı ve yer yer de ekledikleri doğaçlamayla harmanlayarak çok farklı eğlenceli skeçler sahneliyor.

Umbilical Brothers Türkiye’de tanınmamasına karşın aslında diğer ülkelerde kendini birçok kez kanıtlamış bir komedi ikilisi. Öyle ki Japonya’dan Almanya’ya, Amerika’dan Rusya’ya kadar çoğu ülkede sahne almış ve bu ülkelerden bazılarına ise düzenli olarak giden bir ekip aslında. Jay Leno’da, David Letterman’da, Broadway’de ve daha birçok etkinlikte sahne alan Umbilical Brothers’ın ayrıca üç tane de DVD’si bulunmakta; Don’t Explain, Speedmouse ve Heaven Storm.

David ve Shane için komedi tek bir mikrofondan ibaret diyebiliriz aslında; çünkü her ikisi de tek bir mikrofonla harikalar yaratabiliyorlar ve aslında onları anlamanız için ingilizce bilmeye bile ihtiyacınız yok. Sadece izlemek yetecektir gülmekten karnınıza ağrılar girmesi için. Sanatın ve özellikle de komedinin moralimiz açısından önemi büyük. Bu stres dolu günlerde gülmek için bir de The Umbilical Brothers‘ı deneyin, bizden söylemesi.

Son olarak da ikilinin en komik ve en meşhur bir skecini sizinle paylaşalım istedik. Şimdiden keyifli seyirler, yüzünüzden tebessümün eksik olmaması dileğiyle.

http://www.youtube.com/watch?v=5Iumbh4o3bU

Leave a Reply

1 comment

  1. serdar inci

    ikili oyun istiyorum mümküm mü rica etsem