Hem Paralı Asker Hem De Çenesi Düşük: Deadpool

deadpool oyunu çıktıÇizgi romanların oyun uyarlamaları kadar film uyarlamaları da bu aralar revaçta. Örümcek Adam, Batman, Wolverine ile başlarsak bu listenin sonunu getirmemiz bayağı bir zaman alacak gibi duruyor. Marvel ise bu oyun uyarlamasına en son 25 Haziran 2013′de Deadpool’u kattı.

Kimdir bu Deadpool?

Oyundan bahsetmeden önce başroldeki Deadpool’u bilmeyenleriniz için kısaca bir özet geçmekte fayda var. Kimdir bu Deadpool? Deadpool ilk kez 1991 yılında çıkan bir Marvel karakteri. Kafasında birkaç tahtası eksik olduğu için onunla ilgili bilgi edinmek de bir hayli zor. Başlarda kiralık askerlik yapan Deadpool, kanser olduğunu öğrendikten sonra ona yardım edeceğini söyleyen Weapon-X‘e katılır. Deadpool’un asıl gücü ise olağanüstü iyileşme hızı. Bir bakıma çoğumuzun tanıdığı Wolverine‘e benziyor diyebiliriz; çünkü gücünü Wolverine’in DNA’sından aldı. Fakat Deadpool’un pençeleri yok malesef! Aslında Wolverine üzerinde yapılan deneylerin başarısızlıkla sonuçlanmış hali de diyebiliriz Deadpoool için. Deneylerin sonunda vücudu kızarmış ete dönen Deadpool sonunda Weapon-X’ten kaçar ve kötülerle çalıştıktan sonra X-Men‘e katılmak ister ama bir türlü kabul edilmez. Sonrasında ise Wolverine’in de mensubu olduğu X-Force‘a katılır.

Deadpool’u onca Marvel karakteri arasında farklı yapan ise 4. Duvar denilen, çizgi roman dışında karakterlerin okuyucuyla direk konuşabildikleri yeri sürekli kırması. Üzerinde yapılan deneylerin sonunda beyin hücreleri zarar gören Deadpool’un içinde iki farklı karakterin daha sesi vardır ve neredeyse sürekli bunlarla konuşup tartışır.

deadpool can sıkıntısı

Deadpool’un sıkıldığı anlardan biri

Deadpool artık bilgisayar oyunu!

Gel gelelim Deadpool’un oyununa. Marvel dünyasının en komik karakterlerinden biri olan Deadpool’un oyunu yıllardır bekleniyordu zaten. High Moon Studios ve Activision işbirliği ile Deadpool bilgisayarlarımızdaki yerini aldı.

Deadpool’un çatlak kişiliği, oyun esnasında diğer oyunlara yaptığı göndermeler, oyunun ve senaryonun canlılığı bayağı bir güldürüyor bizi oynarken. Nolan North‘un sesiyle canlanan Deadpool’un seslendirmesi gerçekten takdire şayan. Grafik özelliklerinin çok aranmaması gereken bu oyunda Deadpool’un iğneleyici konuşması, oyuncuya dert yanması, düşmanlarına soktuğu laflar gerçekten harika olmuş.

Oyunun hikayesi de bir hayli değişik! Kendi bilgisayar oyunu olsun isteyen Deadpool bir yapımcıyla anlaşır ve senaryo icabı başladığı oyunun aslında gerçek olduğunu, dünyayı Sinister‘ın (Oyundaki baş düşmanımız) ellerinden kurtarması gerektiğini bilmeden kat ettiği yol anlatılır. Oyun boyunca Wolverine, Cable, Rogue, Vertigo ve Death gibi karakterle karşılaşan Deadpool; kendine özgü muzip, eğlenceli ve farklı tarzıyla düşmanlarını alt eder.

deadpool oyun

Hep gülüp eğlenecek değiliz ya, kötülerin canına okumak konusunda Deadpool’un üstüne yok!

Deadpool severler için harika bir oyun!

Oyun Deadpool severler için gerçekten çok güzel bir çalışma; fakat Marvel dünyasıyla çok ilgisi olmayan oyuncular için çok büyük artılar veya yenilikler içermiyor. Eğer benim gibi bir Deadpool hayranı iseniz oyun gerçekten çok güzel! Deadpool kiralık asker olduğu için silahlarla arası fazlasıyla iyi. Katanalarla, sailerle (üç başlı bıçak) ve balyoz gibi yakın dövüş silahlarının yanısıra, tabanca, pompalı tüfek gibi menzilli silahları da kullanıp (ki eğer kullanmayı becerebilirseniz sürekli silah değiştirip harika varyasyonlar çıkarmanız mümkün) ilerliyoruz oyun boyunca ve topladığımız Deadpool puanlarıyla da karakterimize yeni güçler ekleyip onu daha da güçlendiriyoruz.

Oyunun müziklerinden bahsetmek gerekirse; Deadpool’u bilen bilir, oldu olası rock müzik sever, hayali gitarı elinden eksik etmez. Oyun da bunun bilincinde olacak ki bütün OST’ler rock ve metal müziklerden oluşmakta. Gayet başarılı parçalar seçilmiş ve arka planda bunlar çalarken kötüleri aklamak daha bir zevkli hale geliyor.

Özetleyecek olursak Deadpool; karakteri, güçleri ve yetenekleriyle en sevilen Marvel karakterlerinden biri olmayı başardı. Komik kişiliği, dördüncü duvarı kırıp direkt biz oyuncularla konuşması, düşmanlarına laf sokması ve çılgınca planlarıyla birlikte Deadpool’u High Moon Studios mükemmel bir şekilde yansıtmış. Lakin yukarıda da belirttiğim gibi eğer bir Deadpool hayranı değilseniz, hadi Deadpool’u geçtim, bir Marvel hayranı değilseniz oyunun size sunacağı çok fazla yenilik yok; ama eğer Deadpool’u seviyorsanız, Marvel’ı seviyorsanız ‘Çimiçangalarınızı hazırlayın! diyorum.

Leave a Reply