Code Geass

 Bir anime tanıtımı ile daha karşınızdayız. Bu seferki anime, meşhur animelerden Death Note’a rakip olma özelliğine sahip. İsmini Death Note kadar duyuramadığı için bir türlü hakettiği rağbeti bulamayan Code Geass, konusu itibariyle bir hayli ilginç ve sürükleyici bir anime.

      Animenin konusundan bahsedecek olursak; bir dünya düşünün, İngiltere Japonya’yı fethetmiş. Kimyasal silahların yerini insanların kontrol ettiği robotlar almış. İngiltere himayesi altında yaşayan Japonlar 11. bölgede yaşamakta ve onlara 11’liler denilmekte, hor görülmektedirler. Ana karakterimiz Lelouch, derslerinde çok başarılı bir öğrencidir ve bir taktik ve strateji ustasıdır. Bir hamlede bulunmadan önce her türlü ihtimali göz önünde bulundurabilme yeteneğine sahiptir. Lelouch İngiltere kralının evlatlıktan reddettiği oğludur. Bir gün onbirli direnişçilerin İngiltere ordusunun bir tırına el koyup kaçması esnasında Lelouch olanları görür ve yakından takip eder. Tırın içinde yeşil saçlı bir kız vardır. Lelouch İngiltere askerleri tarafından öldürülmeden hemen önce bu kız ona özel bir güç verir. Lelouch artık her bir insana bir defa olmak üzere, ölene kadar yerine getirecekleri bir emir verme hakkına sahiptir. Bu gücü kullanıp İngiltere kralından intikam almaya yemin eder ve Zero ismiyle direnişçilere liderlik eder.

       Anime boyunca Lelouch’un ve direnişçilerin İngiltere’ye karşı verdikleri zorlu mücadeleler ve intikamı anlatılır. Konu ve içerik itibariyle ‘V For Vendetta’ isimli filme benzetilen Code Geass toplam 52 bölümden oluşmaktadır ve 2 sezona bölünmüştür. Kaliteli çizimleri, ilginç senaryosu, derin karakter analizleri ve aşırı tempolu dövüş sahneleri iler birçok animeden çok daha iyi ve farklı olan Code Geass, anime severlerin kaçırmamaları gereken yegane animelerden biri.

Death Note’u da izlemiş biri olarak şunu söylemek istiyorum ki; Code Geass, Death Note’tan çok daha iyi ve mükemmel bir anime. Özellikle son 3 bölümü tam anlamıyla efsanevi olan Code Geass’ı sizlere şiddetle tavsiye ediyor ve şimdiden hepinize iyi seyirler diliyorum.

Leave a Reply