Amerika’nın ve dünyanın en prestijli müzik ödüllerinden bri olan Grammy Müzik Ödülleri, bu yıl 54’üncü kez Los Angeles’taki Staples Center’da düzenlendi. Bu görkemli törende, Grammy ödülleri yeni sahiplerine kavuştu.

Sunuculuğunu Fergie ve Marc Anthony’nin yaptığı Grammy Müzik Ödülleri’nde, birçok ünlü ismin katıldığı büyüleyici törende gecenin ismi, aldığı toplam 6 ödülle ünlü ingiliz şarkıcı Adele oldu. 21 isimli albümüyle geçen yılın sonunda müzik listelerinin bir numaralı koltuğuna oturmayı başaran Adele, bu başarısını aldığı 6 ödül ile resmi olarak taçlandırdı. ‘Yılın albümü’, ‘Yılın kaydı’, ‘Yılın şarkısı’, ‘Yılın solo pop performansı’, ‘Yılın vokal albümü’ ve ‘Yılın kısa formlu müzik videosu’ ödüllerini alan Adele, geçtiğimiz aylarda ses tellerinden ameliyat olmuştu ve bu gecede ‘Rolling in the Deep’ isimli şarkısını seslendirdi. Adele’nin yanısıra, ’21’ albümünün prodüktörü olan Ryan Tedder, en iyi albüm ödülüyle havalara zıplayarak objektiflere yakalandı.

Törende, geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Whitney Houston da anıldı. Saç şekliyle Whitney Houston’ı hatırlatan Jennifer Hudson, ünlü yıldızın ‘I Will Always Love You’ isimli şarkısını seslendirirken gözyaşlarına engel olamadı.

Gecenin bir başka bir yıldızı ise ünlü ABD’li rock grubu Foo Fighters oldu. Aday gösterildikleri 6 ödülün 5’ini alan Foo Fighters  böylelikle dağılacakları söylentilerinin asılsız olduğunu da ispatlamış oldu. 14 Grammy’si bulunan Kanye West ise aday gösterildiği 7 ödülün 4’ünü alabildi.

Bu muhteşem gecede, ödüller kadar canlı performanslar da bir hayli iddialıydı. Chris Brown, Paul McCartney, Bruce Springsteen, Rihanna, Blake Shelton, The Band Perry, Nicki Minaj, Jennifer Hudson, Bruno Mars, Taylor Swift ve Katty Perry sahneye çıkan ünlülerdendi. Rihanna hiç ödül alamadı ama şovuyla herkesi kendine hayran bırakmayı bildi. Eski sevgilisi Rihanna’yı 2009 Grammy Ödülleri öncesinde döven Chris Brown ise ‘F.A.M.E’ isimli albümüyle ‘En iyi R&B albümü’ ödülünü kazandı. Katty Perry ise Lady Gaga’nın yeni saç rengi olan maviye özenmiş olsa gerek, aynı saç rengi ile sahnelerde boy gösterdi.

Leave a Reply