İzmirlilerin kahvaltılarındaki olmazsa olmazı boyozun festivali, bu yıl ilk kez İzmir Kordon’da düzenlendi. Festivale katılan binlerce kişi, boyoz alıp kahvaltı yapabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. İzmir halkı, pazar sabahı olmasına rağmen; 1. Kordon’daki festival alanını doldurarak boyoza ne kadar sahip çıktığını gösterdi.

Radyo Romantik Türk ile Konak Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği organizasyonda 30 bin boyoz ve 5 bin haşlanmış yumurta İzmirlilere ikram edildi.

1. Boyoz Festivali’ne en büyük desteği veren Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, şöyle Boyoz Festivali’ni şöyle kelimelere döktü: “Birinci Boyoz Festivali, İzmir’e farklı bir renk getirdi. Boyoz, bizim gelenekselleşmiş bir ürünümüz. Sadece İzmirliler tüketiyor. Boyoz, 500 yıl önce İspanya’dan gelen Musevi kardeşlerimiz tarafından İzmir’e taşındı. İzmir’den tüm Türkiye’ye yayılmıştı ancak sadece İzmir’de sevgi buldu ve gelişti. Biz de boyoz vasıtasıyla Türkiye’ye sevgi ve barış mesajı veriyoruz. Türkiye’de herkes İzmir’e geldiğinde boyozu konuşuyor. Bugün siyasi partilerin mitinglerinde bile görülmemiş bir kalabalık var burada.”

Müzik eşliğinde eğlenen İzmirliler, Kordon’daki çimler üzerinde yaptıkları boyoz kahvaltısı ile güzel bir pazar günü geçirdi. Çeşitli yarışmaların düzenlendiği festivalde en çok ilgi çeken yarışma en hızlı boyoz yeme yarışması oldu.

Leave a Reply