Günümüzde, Doğu’daki insanların geçmişteki yaşamlarıyla ilgili birçok kitap yayımlanmaya başlandı. Bunlardan birisi de Emine Uçak Erdoğan’ın Timaş Yayınları’ndan çıkan, Keje adlı kitabı.

Kitap, aynı konuları işleyen birçok kitabın aksine burada, yaşayan çocuklar hakkında. Her çocuk gibi mutlu ve huzurluyken bir olay üzerine hayatlarının tamamen değişmesini, farklı çocukların ağzından anlatan yedi hikâyeden oluşuyor.  Öykülerin bazıları kurguya bazılarıysa gerçeklere dayanıyor. Ayrıca yazar, kitapta kesin bir mekâna ve zamana özellikle yer vermediğini söylüyor. Bunun sebebini ise yaşanılanların birbiriyle çok benzer olması olarak açıklıyor. Kısaca kitap, bir gecede büyümek zorunda kalan çocukların öyküsünü anlatıyor. Keje adı herhangi bir karaktere ait değil fakat ‘bir gecede büyümek zorunda kalan’ bütün çocukları simgelemek için seçilmiş.

Yazar Emine Uçak Erdoğan, 1973 yılında Siirt’in Şirvan ilçesinde doğdu ve lise eğitiminin sonuna kadar burada kaldı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra bazı dergi ve kanallarda editör olarak çalıştı. 2008 yılında ise Çanakkale Savaşı’nda Kürt Civanlar adlı kitabı yayımlandı.

*Keje: Sarışın kız çocuğu anlamına gelen Kürtçe bir isim.

Leave a Reply