Herkesin merakla beklediği bir filmdi Fetih 1453. YouTube’da ve filmin kendi internet sitesinde yayınlanan fragmanı çok sayıda tık aldı ve büyük bir merak uyandırdı. Vizyona girdiği gün olan 16 Şubat tarihinde bütün salonlar tıklım tıklım doldu ve film ilk gününden kapalı gişe oynadı.  Peki, bu filmi bu kadar heyecanlı kılan ve film hakkında herkeste merak uyandıran neydi?

Öncelikle filmi ve oyuncularını kısaca bir tanıtalım. Filmin yönetmen koltuğunda “Hürrem Sultan” dizisinden hatırladığımız Faruk Aksoy oturuyor. Filmin oyuncuları ise Devrim Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest ve Cengiz Coşkun. Bu film Devrim Evin, Sultan Mehmet Han rolünü canlandırıyor. Bu film onun ilk filmi ve bazı dizilerde aldığı küçük rolleri saymazsak sinema dünyasındaki ilk oyunculuk deneyimi. Filmin bir diğer oyuncusu olan İbrahim Çelikkol, filmde Ulubatlı Hasan rolünü canlandırıyor, onu ise bu aralar bir TV fenomeni olan İffet dizisinden tanıyoruz.

Filmin kısa özetini şu şekilde yapabiliriz: Sultan Mehmet, babası 2. Murat’ın ölüm haberini Saruhan Sancağı’ndayken aldı. Bu durum O’nu hem büyük bir keder içerisinde bırakmış, hem de tahtına tekrar oturmasının yolunu açmış olacaktı. Sultan Mehmet ilk tahta çıktığında henüz 12 yaşındaydı. Uçbeyleri ile vezirleri arasındaki siyasi husumetten bunalan 2. Murat, çok sevdiği oğlu Alaaddin’in ölmesinin kendisinde yarattığı derin üzüntü sebebiyle tahttan feragat ederek Mehmet’i devletin başına geçirdi. Yeniçeri ve devlet üzerinde çok etkili biri olan Başvezir Halil Paşa, bu durumdan hiç memnun değildi. Özellikle, Sultan Mehmet’in İstanbul’un mutlak suretle alınması gerektiğini söylemesinden büyük rahatsızlık duyuyordu. Mehmet’in toyluğunu fırsat bilen Haçlıların, Osmanlı topraklarını işgale başlaması ihtimali üzerine Sultan Murat’ın tahta dönmesini sağladı. Mehmet de tahttan uzaklaştırılarak Saruhan Sancağına gönderildi. Bu tarihten sonra pek çok olay yaşandı. Tarih 2 Nisan 1453’ü gösterdiğinde, surlarının üzerindeki Rum askerleri, karşılarında, Sultan Mehmet ve binlerce Türk askerini buldular…

Film ayrıca müzikleriyle de çok konuşulmakta.  Filmin müzikleri için en başta her ne kadar Fazıl Say ile anlaşılmış olsa da filmin müziklerini “Ye, Dua Et, Sev” filminden hatırladığımız Benjamin Walfisch hazırlamış. Ayrıca film eleştirmenlerinin söylediklerine bakılırsa filmdeki savaş sahneleri de çok gerçekçi kurgulanmış.

Film hakkında her türlü bilgiyi filmin internet sitesinden bulabilirsiniz. Bir TV fenomeni olan Muhteşem Yüzyıl’ı beğeniyle izleyen herkesin izlemesi gereken bir film. İzleyecek herkese iyi eğlenceler.

Leave a Reply