2010 yapımı olan Çınar Ağacı filmi gerek altı ülkede birden gösterime girmesiyle, gerekse başarılı oyuncu kadrosuyla ilgiyi çekmiştir. Ayrıca her ne kadar filmlerin değerini anlamak için yeterli olmasa da gişe hâsılatlarına bakıldığında, filmin seyirci tarafından beğenildiği de aşikârdır.

Filmin yönetmen koltuğunda Uluslararası Film festivallerinde ve Antalya Altın Portakal Film festivallerinde aldığı dört ödülle ismini duyuran “Büyük Adam Küçük Aşk” filminden hatırladığımız Handan İpekçi oturmaktadır. Filmin oyuncu kadrosuna baktığımızda ise Nurgül Yeşilçay, Nejat İşler, Ragıp Savaş ve Ebru Özkan gibi oyuncuları görmekteyiz. Filmin tanıtım cümlesi şu şekilde: ”Dört çocuk, torunlar, iki ayda bir evden taşınan çiçekler, plaklar, bir sandık ve gramofon. Ve iki ayda bir buluşulan Çınar Ağacı! ”.

Filmin temel karakteri olan Barış’a 6 yaşındaki Deniz Deha Lostar hayat vermektedir. Filmin bu kadar etkili olmasında en büyük pay sahiplerinden biri olmasındaki neden; onun bu kadar küçük bir yaşta tüm ekibe çok iyi uyum sağlamış olması ve ilk filmi olmasına rağmen özellikle mimiklerini bu kadar iyi kullanabilmesi olabilir. Deniz Deha Lostar’ın adını ilerleyen zamanlarda daha çok duyacağımızı şimdiden bir köşeye not alalım. Filmde Barış karakterinin anneannesini canlandıran,  “Adak” filminden hatırladığımız Celile Toyon başta olmak üzere filmin diğer oyuncularının da filmin bu kadar rağbet görmesinde başarılı oyunculuklarının ve hayat verdikleri karakterlerin duygusal olarak neler yaşadıklarını seyirciye yansıtabilmelerinin etkili olduklarını belirtelim.

Sosyolojik ve psikolojik boyutlarıyla Çınar Ağacı filminde temel olarak yaşlılarla olan ilişki, onlara bakış açımız ve onların da hayata bakışları bir torun-anneanne ilişkisi şeklinde seyirciye aktarılmaktadır. Barış’ın annesinin ve babasının ayrı olmasının onun hayatı üzerindeki etkilerini filmde sıkça görmekteyiz. Ayrıca anneannesi ile aralarındaki ilişkinin temelini ve aralarındaki yakınlığın boyutlarının detaylarını da yönetmenin bakış açısıyla filmde bolca görmekteyiz. Kısaca bir aile filmi olan Çınar Ağacı, senaryodaki ders niteliğindeki sözlerle ve insanın ruhunu okşayan film müzikleriyle harmanlanarak izleyenlerin üzerinde derin duygular bırakmaktadır.

Filmin dvd’sinin ve soundtrack albümümünün D&R’larda satışa çıktığını hatırlatalım. İzleyecek olanlara ve yeniden izlemek isteyenlere yani kısaca herkese iyi eğlenceler. Emin olun izlediğinizde pişman olmayacaksınız.

Leave a Reply