Çağan Irmak: Dedemin İnsanları

“Mustafa Hakkında Her Şey” ve “Babam ve Oğlum” gibi filmlerin yönetmenliğinden hatırladığımız Çağan Irmak’ın en son filmi: Dedemin İnsanları.  Filmin oyuncu kadrosunda Çağan Irmak diğer filmlerinde de çalıştığı Hümeyra, Çetin Tekindor gibi oyuncuların yanı sıra Gökçe Bahadır Sunal, Yiğit Özşener gibi ilk defa çalıştığı oyuncular da yer almakta.

Dedemin İnsanları, küçük bir kasabada yaşayan on yaşındaki bir çocuk ve dedesi aracılığıyla bir ülkenin ve bir ailenin değişen hayatını anlatmakta. Film Ege sahillerinde ve Girit’te çekilmiş ve Ege insanının sıcaklığını yansıtıyor. Bu ailenin hikâyesini izlerken mübadeleye, öteki olmaya, nereye gidersen git bir yere ait olamamaya, iki yakaya, çok sayıdaki azınlığa, ihtilallere bir defa daha ama bu kez farklı bir yerden bakacaksınız.

Filmin oyuncu kadrosunda çok iyi oyuncuları bulunması, filmi izlenebilir kılan en önemli faktörlerden. Çetin Tekindor ve Hümeyra gibi usta oyuncuların rollerine kattıkları ve oyuncuların kullandıkları Ege şivesi ise görülmeye değer.  Film, Çağan Irmak’ın dedesinin hayat hikayesinden esinlenme bir senaryo örgüsü barındırmakta. Filmin gişe rakamları ise filmin ne kadar beğenildiğinin bir kanıtı.

Klasik Çağan Irmak filmleri düşünüldüğü zaman filmlerin dramatik yanlarının ağır bastığı görülür ve özellikle Babam ve Oğlum filminde olduğu gibi insanların mendilleri hazırlayıp filme gittikleri gözlenir. Ancak her ne kadar diğer filmler gibi dramatik öğeler barındırsa da, bu filmde romantik öğeler de bulunmaktadır.

Filmle ilgili belirtilmesi gereken bir başka konu da filmin izleyiciye verdiği mesajlar.  Çetin Tekindor’un hayat verdiği Mehmet karakterinin Girit’te yaşadıkları yeri bulma çabaları, dolayısıyla şişelerin içine yazdığı mektuplar Girit ve Türk halklarının kaynaşma çabaları olarak karşımıza çıkmakta. Ayrıca filmin sonuna doğru 10 yaşında olan Ozan’ın büyüdükten sonra dedesinin ölümünün ardından gelen mektubun peşinden Girit’e giderek dedesinin yaşadığı evi bulması, evin sahibiyle görüşmesi ve orada ailesine dair kalmış fotoğraflar bulması; iki halkın aslında ne kadar iç içe olduğunu ve olması gerekenin de bu olduğunu izleyiciye gösteriyor.

Filmi hala izlemediyseniz en kısa zamanda izlemenizi öneririm. Filmin fragmanı ve filme dair diğer bütün detayları öğrenmek için http://www.dedemininsanlari.com/’u ziyaret etmeniz yeterli.

Leave a Reply