Öz kızınızın ölüm fermanını hazırlayabilir, dahası onu ölüm yolculuğuna çıkarıp, gözlerinizin önünde ölmesini izleyebilir misiniz? Yüreğin, aklın ve vicdanın birbirine karşı çıktığı bir gerçekliği taşıyabilir misiniz?

Bugün sizlerin karşısına güzel bir haberle çıkıyoruz. Türkiye’nin Oscar aday adayı filmi belli oldu: Ateşin Düştüğü Yer. Filmin yönetmeni aynı zamanda 2005 yılında The İmam filminin de yönetmenliğini yapmış olan İsmail Güneş. Filmin oyuncu kadrosunda ise Hakan Karahan, Elifcan Ongurlar ve Yeşim Ceren Bozoğlu bulunuyor. Film töreyi ve kadına şiddeti konu alıyor.

Filmin konusunu kısaca özetlersek şunları söyleyebiliriz: Muğla’nın Fethiye ilçesinde portakal bahçesinde işçi olarak çalışan beş çocuk babası Osman ve eşi Hatice, ansızın rahatsızlanan 17 yaşındaki kızları Ayşe’yi hastaneye kaldırır. Kalbinde önemli bir sorun olduğu anlaşılan Ayşe’yi yaşatmak için çırpınan aile, tetkikler sırasında hamile olduğunu öğrenince töre gereği öldürülmesi için planlar yapmaya başlar. Osman, kızı Ayşe’yi doğumu yapana kadar kalmak üzere dayısının yanına götürmek bahanesiyle yola çıkarır. Yolculuk sırasında baba-kız arasında küçük aksilik ve kazalarla gelişen sıcak ilişki, ölüm seyahatini bambaşka bir boyuta taşır.

Filmi tanıtırken Dünya’nın en saygın film festivallerinden biri olan Montreal Dünya Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ve FIPRESCI( Uluslararası Sinema Yazarları Birliği) ödüllerini kazandığını hatırlatalım.

Daha çok bilgiyi ve filmin fragmanını http://www.atesindustuguyer.net/ adlı internet sitesinden bulabilirsiniz.

Leave a Reply