II. Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali Başlıyor

Geçtiğimiz sene Aralık ayında ilki düzenlenen (Uluslararası) “Gençlik Filmleri Festivali” yola çıktığı amaçları olan gençlik ve sorunlarını irdeleme doğrultusunda bu yıl tekrar gerçekleştirilmeye hazırlanıyor. Topluluk yine amaçlarını şöyle belirtmekte:

  • Sinemanın anlatı biçimleriyle gençliği ve sorunlarını, taleplerini işleyebilmek, gençliğe dair tartışmaları yaygınlaştırabilmek.
  • Dünyanın dört bir yanındaki gençlik filmlerini izleyiciler ile buluşturmak.
  • Birçok ülkeden gelecek filmler ile Türkiye’deki gençliğin farklı kültürlerdeki gençlikle tanışmasını sağlamak ve iletişim olanaklarını artırmak.
  • Gençliğin ürettiği filmlerin görünülürlüğünü artırmak, sinemayı gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri bir araç olarak da kullanmak.
  • Genç yönetmenleri üretmeye ve ürettiklerini paylaşmaya teşvik etmek.
  • Festivalle birlikte oluşturulacak film atölyelerinin ürettikleriyle gençlik filmlerine katkıda bulunmak.
  • Üniversitelerde yapılacak gösterimlerle ve atölye çalışmalarıyla nitelikli bir sosyalleşme ortamı yaratarak; neo-liberalizmin reklamları ve üniversitedeki etkinlikleriyle dayattığı “özgür üniversiteli” anlayışına karşı, gerçek özgürlük anlayışını benimsetmek ve kültür sanatın bir hak olduğu bilincini yaygınlaştırmak.
  • Sinemayı, sinemaya emek verenleri ve üniversitelileri buluşturmak.
  • Alternatif, nitelikli, sponsorsuz ve ücretsiz bir gençlik festivalinin kolektif bir emekle gerçekleşebileceğini göstermektir.  

2011 ayağının teması ise “Ne Ya(p)sak?”. Özellikle fikir-sanat eserlerine uygulanan sansürün rahatsız edici seviyelere ulaştığı ve alenen yapılmaktan çekinilmediği günümüz Türkiye’sinde (ve genel olarak dünyada)  festival içeriğini şöyle belirlemiş bulunmakta:

  • Basılmamış kitapların toplatılması, internete sansür getirilmesi, ıslık çalmanın ve şarkı söylemenin yasak olması, düşüncenin, fikir, eylem ve ifade özgürlüğünün engellenmesi, hatta karikatürlere bile cezalar yağması, sokağa çıkanın hapse atılması ve nicelerini anlatacak bu sene Gençlik Filmleri Festivali. Festivalde ayrıca dönem dönem “sansüre uğramış” filmler de “Sansürsüz” başlığında gösterilecek.

20 Aralık’ta Ankara, İstanbul, Zonguldak, Bursa, İzmir ve Kocaeli’nde gösterime başlayacak festivale herhangi bir eserle katılmak için son tarih ise 6 Kasım. Genç yönetmenler ve sinemaya ilgili olan herkes daha detaylı bilgiye festivalin internet sitesinden ulaşabilir.

http://www.genclikfilmlerifestivali.org

Leave a Reply