Türkiye’de Can Yayınları’nın bastığı kitabın kapağı

“Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşittir.”

George Orwell’in çağdaş dünya klasikleri arasına kazandırdığı muhteşem yergi romanı Hayvan Çiftliği, şimdi Cermodern aracılığıyla tiyatro sahnesinde!

1945’te yayımlanan ve 1996 yılında, 1946 yılı için Retro Hugo Ödülü’ne layık görülen roman, Stalin döneminin bir çiftlikteki hayvanlar üzerinden yapılan eleştirisidir. Orwell bu romanında Stalin dönemindeki totaliter rejimi kara mizahla ustaca yermektedir. Çağdaş klasikler listesinin üst sıralarında yer alan ve edebiyat çevrelerinde muhakkak okunması tavsiye edilen bir romandır. Benim de şahsen çok beğendiğim ve okumanızı şiddetle önerdiğim bir yergi olan Hayvan Çiftliği’ni okurken, hem Sovyetlerin geçmişine tanıklık edecek; hem de hangi yoldan gidilirse gidilsin diktatörlüğe varan bu koltuk sevdasının, bugün etrafımızda olup bitenlerle ne kadar örtüştüğünün farkına varacaksınız.

Pek çok filme, çizgi filme konu olsa da Hayvan Çiftliği, bu verimli malzemeyi kullananlar, içerdiği ağır eleştiriden dolayı biraz çekinerek / keserek / sansürleyerek kullanmışlardır.  Kısa, öz ama öyle derin ve düşündürücü bir eserdir ki Hayvan Çiftliği, Pink Floyd’un Animals albümünün de ilhamı olmuştur.

İşte bu satirik eser, Erdal Beşikçioğlu’nun yönetimiyle, 8 Ocak 2013 akşamı saat 20.30’da Cermodern sahnesinde. Bilet fiyatları (öğrenci) 15TL ve (tam) 30TL. Bir romanın tiyatroya aktarılmasının nasıl bir sonuç ortaya koyacağını merak edenlerin ayrıca ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

 

Tüm tiyatro severlere duyurulur!

Yöntemenliğini Erdal Beşikçioğlu’nun üstlendiği oyunun afişi

Leave a Reply