Kubica Williams ile Formula 1’e Dönebilir

Robert Kubica Williams ile Silverstone’da 1 günlük bir testi daha bitirdi ve F1 gridine geri dönebilme yolunda emin adımlar atmaya devam ediyor. Ancak bu Williams için de bir deneme süreci. 2018 kadrosunda Stroll’ün yanına hangi pilotu oturtacaklarını henüz seçmiş değiller. Evet, bunlardan biri 2011’de ralli aracıyla geçirdiği kazada sakatlık geçirip pistlere bir süreliğine veda etmek zorunda kalan Robert Kubica. Fakat 2.koltuk için aday çok. Williams’ın hali hazırda pilotu olan Felipe Massa geçen senenin sonunda emekli olduğunu açıklamıştı. Ancak Rosberg’in şampiyon oluşu, emekliliğini açıklaması, Mercedes’in açılan boşluğu Bottas doldurmak istemesi zincirinin en son halkasında Massa vardı. Tecrübeli pilotu ikna eden Williams Massa’yı 1 sene daha takımda tutmayı başardı. Fakat bu sezonun sonuna doğru yaklaştığımızda Massa daha da yarışmak istediğini söylüyor. Bunun için Williams koltuğuna talip.

Bir diğer aday ise daha önce Force India tulumu giyen ,Williams’ın yedek pilotu Paul diResta. 2014 ve 2015’te koltuksuz kalan di Resta  2016’da Williams yedek pilotu oldu. Ancak 2017 Macaristan’da Massa’nın rahatsızlığı nedeniyle Williams ile ilk yarışına çıkabildi. F1’de olmadığı dönemde DTM’de kariyerine devam etti. Sky Sports F1 kanalında yorumculuk yaparken oldukça başarılıydı. 31 yaşındaki pilot kalıcı bir koltuk arayışı içinde. Williams’ın da Kubica ile en çok arasında kaldığı isim. Massa biraz geri planda kalsa da Paddy Lowe Massa’yı tamamen akıllarından çıkarmadıklarını söyledi.

Paul di Resta (GBR) Williams FW40 Yedek Pilotu

Koltuk için başvuranlardan biri de Sauber’deki yerini kaybetmek üzere olan Pascal Wehrlein. Ferrari gelişim pilotları Charles Leclerc ve Antonio Giovinazzi’nin gelecek sene Sauber’de yarışma olasılığından ve Ferrari’nin bunu isteserse sağlayabileceğinden bahsediliyor. Bu da Wehrlein’ın açıkta kalması demek. Alman pilot Williams koltuğuna talip olduğunu söylemişti fakat Williams’tan bunun hakkında net bir tepki gelmedi. Ancak Williams’ın tecrübeli bir pilot alma eğiliminde olduğunu biliyoruz. Bu açıdan Wehrlein kıstaslara uymayabilir. Şu anda da Kubica ve 3 yıllık F1 tecrübesiyle Paul diResta ile daha çok ilgilendiklerini açıkça ifade ettiler.

Bana öyle geliyor ki Williams Kubica’da karar kılacak. Çünkü Kubica bu sene içinde Renault ile de testler tamamlamış. Bir günde 100’den fazla tur atmış ve Renault gelişim pilotunu sürelerde yenebilmiş. Zaten yeteneğine şüphe olmayan Polonyalının verdiği aranın etkisi şu an soru işareti. Fizikse eksiklikten bahseden de var ancak uzun süre F1 araçlarıyla hızlı turlar atabilecek kadar sağlıklı olduğu biliniyor. Birkaç hafta içinde bunun cevabını hep beraber göreceğiz.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu