Bilkent Üniversitesi Öğrencileri ‘Digiathon’ Yarışmasında Üçüncü Oldu!

Soldan sağa: Utku Koca, Kaan Aydeniz, Asu Yıldız Tekin, Kadir Metehan Çalışkan, Ege Aybars Bozkurt

GazeteBilkent Kampüs Birimi olarak Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin 12-13 Kasım tarihlerinde düzenlediği Dijital Türkiye Blokzincir Hackathon’u-Digiathon yarışmasına katılan ve bu yarışmada üçüncü olmaya hak kazanan okulumuz öğrencileri Kaan Aydeniz, Utku Koca, Kadir Metehan Çalışkan ve Ege Aybars Bozkurt ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kendilerine bu başarıya nasıl ulaştıklarını sorduk ve pek çok şey öğrendik.

1.Soru: Merhaba, öncelikle sizi tanıyalım.

 • Ege Aybars Bozkurt: Ben Ege, Elektrik ve Elektronik Bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Bilkent Blockchain kulübünde yer alıyorum.
 • Kaan Aydeniz: Ben Kaan, Bilgisayar Mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyi ve Bilkent Blockchain kulübünde yer alıyorum.
 • Utku Koca: Ben Utku, ben de Makine Mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim, ben de Bilkent Blockchain kulübünde yer alıyorum. 
 • Kadir Metehan Çalışkan: Ben Metehan, Elektrik ve Elektronik bölümü öğrencisiyim ve ben de Bilkent Blockchain kulübünde yer alıyorum.

2.Soru: Bu projeyi yaklaşık ne kadar zamanda ürettiniz? Yarışmada neler yaşadınız, süreci kısaca anlatır mısınız?

 • Ege Aybars Bozkurt: Ön eleme esnasında bize Blockchain kodları ve Blockchain hakkında teorik soruların yer aldığı sorular cevaplandırdık. Bu soruları en iyi cevaplandıran 24 takımın içerisinde yer alarak bu şekilde ön elemeyi geçtik. Yarışma süreci boyunca fikirlerimizi geliştirdik.
 • Utku Koca: Yarışma esnasında bize 30 saat verildi ve bu süre içerisinde blok zincirini kullanarak E-Devlet kapısına entegre edilebilecek bir proje geliştirmemiz istendi. Bize verilen 30 saatin yanı sıra bizler de yaklaşık 20 saat kadar bir süre harcadık.

3.Soru: Bu projeniz ile neyi amaçladınız?

 • Ege Aybars Bozkurt: Başlangıçta bizler de nasıl bir proje geliştirebileceğimizi düşünüyorduk. Bu aşama birazcık sancılıydı, çok fazla fikir ürettik ve çok fazla fikirden de vazgeçtik. Özellikle blok zinciri yerinde kullanabileceğimiz bir proje üretmeye çalıştık. Yarışma sürecinde, Avalanche yetkilileri ile görüşme imkanı bulduk. TOGG’dan, Türksat’tan ve E-Devlet’ten yetkililer bize projemizi geliştirme aşamasında yön gösterdiler.
 • Utku Koca: Yetkililerle görüşmemiz ve aldığımız değerlendirmeler sonrasında, veri gizliliği üzerine çalışmaya karar verdik.
 • Kaan Aydeniz: Örneğin, burs başvurusu yaparken, bizden çok fazla bilgi isteniyor fakat ben ev adresimi, telefon numaram gibi şahsi bilgilerimi vermek istemiyorum. Aslında gereken bilgileri, kendim hakkında şahsi bilgi vermeden de kanıtlayabilmekteyim. Biz de buradan hareketle, sadece yeterli sayıda bilgi vermemize olanak sağlayacak bir sistem geliştirmek istedik. 

4.Soru: Bu projeyi hazırlarken en çok zorlandığınız kısım ne oldu?

 • Kadir Metehan Çalışkan: En çok zorlandığımız kısım proje için fikir geliştirme aşaması oldu. E-Devlet ve Blockchain, birbirinden çok uzak kavramlar. Blockchain, tamamen merkeziyetsizliği amaçlayan bir kavram fakat E-Devlet de bunun tam zıttı. Bu iki kavramı bir araya getirecek bir proje geliştirmek için fikir bulmak, bizim için zor oldu. 
 • Utku Koca: Bir yandan biyolojik faktörler bizi zorladı, bu projeyi 30 saatte geliştirebilmemiz için bazı yerlerde uyumamanız gerekiyor. 
 • Kaan Aydeniz: İnsanı her açıdan zorlayan bir süreçti.
 • Ege Aybars Bozkurt: Görev dağılımını iyi yapmaya çalıştık ve herkesin iyi olduğu alanı tespit ettikten sonra ilerlememiz çok daha kolaylaştı. 

5.Soru: Sizden sonra yarışmaya katılacak kişilere ne tavsiye edersiniz?

 • Utku Koca: Kulübümüze üye olmalarını tavsiye ederim. Yeni kurulmuş bir kulübümüz ve amacımız bu sektöre katkı sağlayacak işlere imza atmak.
 • Kaan Aydeniz: Kulüp içerisinde kendinizi çokça geliştirebiliyorsunuz. Bizler de bu kulüp aracılığıyla tanıştık ve bu projeyi yapmaya karar verdik.
 • Kadir Metehan Çalışkan: Her birimizin farklı alanlarda birbirinden iyi işler başarması, bizim başarılı bir takım olmamıza fazlasıyla yardımcı oldu.

6.Soru: Bu başarınız sizi ve hayatınızı nasıl etkiledi?

 • Ege Aybars Bozkurt: İlk üçe girdiğimiz için TOGG ile beraber ‘İş Geliştirme Niyet Mektubu’ yazmaya hak kazandık. Bunun yanı sıra, sektörden bazı şirketler bizlere ulaştılar ve farklı fırsatları değerlendirmemiz konusunda bizlere yardımcı olmak istediklerini belirttiler.
 • Utku Koca: Sektörde tanınmamız açısından da bize fayda sağladığını düşünüyorum. Aynı zamanda da takım olarak 2500$ değerinde AVAX kazandık. Mühendislik gibi sektörlerde fark edilmek çok önemli ve bunu da özellikle yarışmalar aracılığıyla yapmak çok fayda sağlamakta. Bizler de bu başarıyı elde ederek bu konuda önemli bir adım attık.

Röportajımızın sonuna geldik. Bizler de GazeteBilkent Kampüs Birimi olarak bu ekibe başarılarının devamını diliyoruz.

Asu Yıldız Tekin

Leave a Reply