Mobil Teknoloji ve Mobil Yazılım İçin: Mobil Günler

mg facebook

 

Teknolojinin hızlı ilerleyişine ayak uydurmak biz gençler için dahi oldukça güç. Akıl almaz bir hızla ilerleyen gelişmeler biz 21’inci yüzyıl insanlarının günlük rutinlerine, atalarımızın hayatlarında olmayan birçok yeni kalem eklememizi zorunlu kılıyor. Bunlardan belki de en önemlisi, özellikle de son 5 yılda akıl almaz bir gelişim sergileyen mobil teknolojiler ve mobil yazılımları takip etme zorunluluğu.

Mobil teknoloji ve yazılımları takip etmeyi bir zorunluluk olarak nitelendirmem boşuna değil. Hatırlarım, çok eskiden değil, 5 yıl önce bu alanla ilgilenmek bir özel ilgi alanıyken, artık dünyanın en zenginleri bu yollarla imparatorluklarını kuruyor. Eskiden cep telefonundan görüntülü konuşmak uzay teknolojisi gibi algılanırken, artık cep telefonu ile yapılan görüntülü bağlantılar bir ülkenin kaderini değiştirebiliyor. Mobil teknoloji ve yazılımların hayatımızdaki önemindeki artan ivmeli yükselişi, bu alandan uzak kalarak bir gelecek inşa etmenin imkansızlığını ortaya açıkça koyuyor.

İşte bu noktada varlığını öğrendiğimde bende büyük merak uyandıran bir haberi sizlere bahsetmek istiyorum. IEEE Bilkent Öğrenci Kolu ve Bilkent CYBERPARK tarafından, Bilkent Üniversitesi’nde “Mobil Günler” etkinliği düzenlenecek. 5’incisi düzenlenecek olan ve yine önceki senelerdeki gibi, katılımcılardan herhangi bir ücret almayan etkinlik, 4-5 Mart tarihleri arasında olacak. Etkinlik, mobil teknolojiler ve mobil yazılım geliştirme ile ilgilenen profesyoneller ve öğrenciler için önemli bir buluşma ortamını bir kez daha kuracak.

Bu alana dair fazla bilgisi olmayan birisi olarak ben dahi, etkinliğe konuşmacı olarak katılacak kişileri biraz araştırdığımda etkinliğin büyük ses getireceğini anlayabildim. Mesela Google Glass kaşifi olarak bilinen Andreu Ibanez etkinlikle konuşmacı olacak, yazılım geliştirme konusunda katılımcılara bilgi verecek ve kendi tecrübelerini paylaşacak. Bununla beraber kendi şirketini de tanıtacak olan Ibanez ile öğrenciler birebir tanışma fırsatına sahip olacak.

Benzer bir şekilde, www.apperto.com ‘un kurucusu olan Sarp Erdağ; kariyeri boyunca Android üzerine yoğunlaşmış olan Zan Markan; kıdemli bir iOS developer olan Burak Yanmaz; daha öğrenciyken Sword-IT’de Front End Developer olarak çalışmış bulunan Fatih Acet etkinliğe katılacak isimlerden bazıları.

Ekran Resmi 2017-02-20 23.30.48

Konuşmacıların geneli göz önünde bulundurulduğunda Mobil Günlerin, öğrencileri ve mobil dünyaya yeni adım atanları bilgilendirme ve alanlarında yükselmiş kişilerle buluşturarak onların kariyerlerine destek olma amacının gayet gerçekçi bir amaç ve son derece muhtemel bir netice olduğu açıkça ortada.

Verimli geçeceğine inancım tam olan bu etkinlik için detaylı bilgiye www.mobilgunler.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply