Bazlamaya Karışık Her Şeyli- Domatessiz!

76, diğer bir adıyla Bilka, Bilkent Üniversitesi kampüsünde 24 saat açık bulabileceğiniz tek kafeterya, hatta akşam 20.00’den sonra açık bulabileceğiniz desem daha doğru olur. Dolayısıyla çoğu Bilkent öğrencisinin özellikle de yurtta kalan öğrencilerin boş zamanlarının büyük bir kısmını geçirdiği yer. Peki öğrencilerin zorunda kalarak olsa da tercih ettikleri bu mekan, öğrencilerin ihtiyacını ne ölçüde karşılıyor?

Yurtta kalan öğrencilerden biri olarak benim de zamanımın neredeyse tamamını geçirdiğim kafeterya, yurtlara yakın olması ve geceleri açık olması sebebiyle benim gibi bir çok öğrencinin tercih etmek zorunda kaldığı “tek mekan”. Peki bu durum kafeteryanın öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılama konusundaki yeterliliğini nasıl etkiliyor? Bunu anlamak için 76’ya girişinizde aldığınız ilk nefes yeterli. Mekandaki koku gerçekten uzun süre kalmamayı istemenize sebep oluyor. Çünkü kafeteryanın içinde, yapılan “bazlamaya sucukluların”, ızgaraların ve çorbaların kokularının öğrencilerin oturduğu yere kadar gelmesine engel olabilecek düzeyde bir havalandırma sistemi yok. Hatta kafeteryanın oturma yerindeki havasızlıktan anlayabileceğimiz üzere mekanın oturma yerlerini havalandıracak bir sistem de yok. Gerçi bunu yapmalarına gerek de yok çünkü ne durumda olursa olsun öğrencilerin gidebileceği tek yer bu mekan.

mudurnu-tost1Kokuya alıştınız ve karnınız aç diyelim, yemek için önünüzde çok fazla tercih yok. Hazır garnitürlerle doldurulmuş ızgara tabaklar, hamburger ve sandviçler gibi aperitif yiyeceklerden ve tek çeşit çorbadan başka seçebileceğiniz bir şey yok. Birisi hoşunuza gitti ve aldınız. Ürün kalitesi de en az ürün yelpazesi kadar yetersiz mekanın. Bu tatminsizliğinize ödediğiniz tutar da rekabetin yetersiz olmasından nasibini almış bulunmakta. Mekanın kalitesi göz önüne alındığında, her ürünün fiyatı beklentiden hayli fazla. Hatta yanında içecek olarak alabileceğiniz ayrana verdiğiniz para bile Marmara’da üç çeşit yemeğe verdiğiniz parayla yarışacak düzeyde. Tüm bunları tüketeceğiniz masalar ve sandalyeler ise konfordan çok uzakta. Birçok öğrencinin 76’ya bakış açısını yansıtan bir yorumu aşağıdaki fotoğrafta görebiliriz desem yalan olmaz sanırım.

View post on imgur.com

 

Tekel olmanın avantajını kullanarak verdiği hizmetin kalitesini arttırmak için hiçbir şey yapmayan 76,  tüm bu olumsuzluklara rağmen yine de Bilkent öğrencilerinin akşamları kampüste açık bulabilecekleri, üşümeden arkadaşlarıyla vakit geçirebilecekleri ve hatta yiyecek bulabilecekleri tek mekan. Yazımı zorunlu olarak 76’da içtiğim kahvemden son bir yudum alarak sonlandırıyorum.

Leave a Reply

1 comment

  1. Bülent Hide

    Keşke bu durumu değiştirmek için yapabileceklerinizden de bahsetseydin. Bu dayatma çok can sıkıcı.