İsmail Kılıçarslan ile Sezai Karakoç Şiirleri Üzerine

04_Subat_2011_22_25_56_9017602801

Bilkent Üniversitesi, 17 Aralık Salı günü saat 18.00‘de Türk Edebiyatı’nın genç şairlerinden İsmail Kılıçarslan’ı konuk etmeye hazırlanıyor.  Mithat Çoruh Amfi‘de gerçekleşecek olan konferansta Şair İsmail Kılıçarslan, Türk şiirinin sembol isimlerinden Sezai Karakoç ve şiirleri üzerine konuşacak. Türkiye’nin pek çok yerinde Karakoç üzerine konuşmalar yapan Kılıçarslan, şairi ve onun şiir anlayışını anlama ve anlatma gayreti güderek şimdiye değin sayısız insanı Sezai Karakoçla tanıştırdı.

Ben Sezai Karakoç’un doğal duruşunu seviyorum. Ödüllerle şımarmayışını ve dünyanın sahteliğine kendini kaptırmayışını seviyorum. ‘Liliyar’ şiiri, şiirlerinin içinde en sevdiğimdir.” diyen Kılıçarslan, Bilkent’te Doğu’nun Yedinci Oğlu olarak da bilinen Karakoç’u Bilkentlilere anlatacak.

 

İsmail Kılıçarslan kimdir?

İsmail Kılıçarslan ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1993 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazanarak İstanbul’a taşındı. İlahiyat eğitimini yarıda bırakarak bu kez aynı üniversitenin İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümüne kaydoldu.

İlk şiiri Kaknüs Dergisi’inde yayınlanan şairin; Hece, Yedi İklim, Dergah, Kırklar,FayrapAtlılar ve İtibar gibi dergilerde de şiirleri yayınlandı. “Portakal, Turta, Bir de Kirpi”, “Ablam Uzak Ülkede” ve “Amerika Sen Busun” isimli üç şiir kitabı var. Kılıçarslan, “Ablam Uzak Ülkede” ile 2004 yılında Cahit Zarifoğlu Şiir Ödülü‘nü aldı. “Başka Masallar” isimli bir “büyüklere masallar” kitabı da olan şair, ayrıca belgesel senaryoları da yazdı.

Senaryosunu yazdığı belgeseller arasında, “Aliya“, “Cahit Zarifoğlu – Yaşamak” ve “Roger Garaudy” var. Bu belgesellerden “Aliya“, T.Y.B Yılın Belgeseli Ödülü‘nü aldı. “Cahit Zarifoğlu – Yaşamak” ise Antalya Film Festivali‘nde finalde yarıştı.İsmail Kılıçarslan’ın senaryosunu yazdığı pek çok TV filmi de bulunmakta. Bunlardan “Susuzluk” ve “Baba Evi“, 2006 yılında yönetmen Nazif Tunç tarafından filme alındı.

 

Leave a Reply