ODTÜ Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftasında düzenlenen etkinlikler arasında “Umudun Kızları” filmi gösterimi de yer alıyor. 10 Mart Perşembe günü saat 17:30’da ODTÜ Fizik Bölümü’nde gösterilecek olan film İngilizce olup Türkçe altyazıyla izlenebilecek. Gösterim sonrasında filmin yönetmeni Ayşegül Selenga Taşkent ve yapımcısı Delizia Flaccavento’nun katılımıyla panel yapılacak.

Türkiye’nin en büyük yaralarından biri olan ve içinde binlerce acı hikâye barındıran kız çocuklarının okula gönderilmemesi sorununu ele alan “Umudun Kızları” 2012 yılında çekilen bir belgesel film. Van’da çekilen film, bir avuç kız çocuğunun eğitimleri ve özgürlükleri adına verdikleri önemli mücadeleyi anlatıyor. Maddi imkansızlıklar bir yana toplumsal baskılarla da baş etmek zorunda kalan kız çocukları, kadın-erkek eşitsizliğinin tam ortasında kendi eşitliklerini yaratmaya çalışıyorlar. Kendi hayatları üzerinde başkalarından daha az söz hakkı olan bu kızların özgürlüklerine giden yolda karşılarına çıkan baskıcı ve katı engellere, toplumsal dayatmalara karşı nasıl dik durduğunu izleyecek, bir yandan da daha geniş bir çerçevede Doğu’daki fırsat eşitsizliklerine ve bu eşitsizliklerin kaynağı olan ataerkil toplumların cinsiyetçi yaklaşımlarına tanık olacaksınız. “Volga Volga: Şizofreniyle Yaşamak” adlı filmiyle de tanınan Ayşegül Selenga Taşlı, Roma’da düzenlenen onbirinci RIFF Bağımsız Filmler Festivali’nde “Umudun Kızları” filmiyle ‘Yabancı Belgeseller’ dalında mansiyon ödülüne layık görülmüştü.

Yeliz, Besna, Birgül ve diğerlerinin Doğu’da özgürlük mücadelesi veren kızların sesi olduğu bu film, hem acı gerçekleri gözler önüne seriyor hem de ne pahasına olursa olsun umuda dört elle sarılan bu kızların yürekleri burkan hayatlarından bahsediyor. Film, Doğu’da göz önünde bulunmayan binlerce kız çocuğunun acı hikayesini anlatıyor.

Film gösterimi ve panel ile ilgili daha detaylı bilgi için:

https://www.facebook.com/events/1000386926697540/

http://www.girlsofhope.com/tr/

Leave a Reply