Temel Bilimler Alanında TUBİTAK Teşvik Ödülü Yrd. Doç. Dr. F. Ömer İlday’ın

Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. F. Ömer İlday, TUBİTAK tarafından verilen Teşvik Ödülü’nü kazanmıştır. “Ultrahızlı optik ve lazerler alanında kip-kilitli fiber lazerler ve uygulamaları konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Temel Bilimler alanında TUBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen değerli öğretim üyemiz Dr.İlday’ı, siz GazeteBilkent okurlarına tanıtmaktan gurur duyarız.

Dr. İlday 1998’de Boğaziçi Üniversitesi, Fizik Bölümü’nden lisans derecesini alır. Birincilikle bitirdiği Boğaziçi Üniversitesi’nden sonra, Cornell Üniversitesi Uygulamalı Fizik (Applied Physics) Bölümü’nde sırasıyla 2002 yılında yüksek lisans ve 2003’de doktora çalışmalarını tamamlar.

Doktora çalışmalarının ardından, Masschusetts Institute of Technology’de Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde 2003-2005 tarihleri arasında doktora sonrası araştırmacı (postdoc) ve 2005 yılında araştırmacı biliminsanı (research scientist) olarak çalışır.

Doktora çalışmaları sırasında similariton lazerini keşfeden Dr.İlday’ın geliştirdiği lazer, ABD’de iki şirket tarafından ticari ürün haline getirilmiştir.

MIT’deki çalışmaları, ilk yıl boyunca RLE Fellowship ile desteklenir. Cornell Üniversitesi’nden 2004 yılında Findlay Ödülünü alan Dr. Ömer İlday 2006 yılında da TÜBA-GEBİP ödülünü almıştır.

Optics Letters, Journal of Optical Society of America B, Physical Review Letters, Physics Review E, IEEE Journal of Quantum Electronics, IEEE Photonics Technology Letters, Optics Communications, Applied Physics B, Optics Express dergileri ile European Science Foundation ve TÜBİTAK için hakemlik yapmakta olan F. Ömer İlday, Optical Society of America ve Sigma Xi üyesidir.

Optik camiasına katkıları arasında Optics Letters dergisinin editörlüğünü yapmasının yanısıra çok sayıda uluslararası konferansın teknik komitesinde yer alması sıralanabilir. Dr. İlday’in dört ABD patenti ve iki Avrupa patent başvurusu vardır. Uluslararası Atıf Endeksleri kapsamındaki dergilerde basılmış 40’a yakın makalesi olup, bu makalelere 1000 kadar atıf yapılmıştır.

Uluslararası konferanslarda sunulmuş 100’den fazla konferans makalesi var olan Yrd. Doç. F. Ömer İlday halen Bilkent Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü’nde çalışmaktadır.

Leave a Reply