2011 yılının bahar ayından beri edebiyatı sevdirmek, renkli ve yaratıcı projeler ortaya çıkarmayı kendine görev edinen, üniversitemizin en aktif topluluklarından Bilkent Edebiyat Topluluğu; yılın son ayını dolu dolu geçirmeye hazırlanıyor.

2013 yılının sonuna yaklaşıyoruz artık. Her yılın başında insan kendi kendisine sözler verir. Yeni yılla alakalı kararlar alır. Hedefler belirler. Dilekler tutar. Geçtiğimiz yılın sonunda verdiğiniz kararları hatırlıyor musunuz? Belki de günlerinizi kitapla, sanatla doldurmak; ders dışında bir şeylerle ilgilenmek; yeni insanlarla tanışıp daha önce düşünmediğiniz konular üzerine bilgilenmek, kafa yormak hedefleriniz arasındaydı… O zaman size fırsat! 2013 yılının son ayı Bilkent Edebiyat Topluluğu’nun etkinlikleri ile dopdolu.

Oğuz Atay’la Kelimelerin Peşinde

4. Kütüphane Sohbeti Oğuz Atay üzerine olacak. 10 Aralık 2013 günü 13.40’ta gerçekleşecek etkinlik GE250/1 dersleri kapsamında 25 puan

Bilkent Üniversitesi Edebiyat Topluluğu, her dönem düzenlediği Kütüphane Sohbetleri’ne bu dönem de devam ediyor. Bugüne kadar Murathan Mungan, Ahmet Ümit ve Turgut Uyar’ı konuşan topluluk; bu dönem Oğuz Atay’ı tartışacak. 10 Aralık Salı günü, 13.40 – 15.40 saatleri arasındaki etkinlik, Kütüphane Oryantasyon Odası’nda gerçekleşecek.Etkinlik  GE 250/1 dersi kapsamında 25 puan. Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi’nin desteği ile gerçekleşen etkinlikte; çay kahve ve tatlılar eşliğinde keyifli bir sohbet ve sürprizler sizleri bekliyor.

Fakat Allah kahretsin, insan anlatmak istiyor albayım; böyle budalaca bir özleme kapılıyor. Bir yandan da hiç konuşmak istemiyor. Tıpkı oyunlardaki gibi çelişik duyguların altında eziliyor. Fakat benim de sevmeye hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Ben de susarım o zaman. Gecekondumda oturur, anlaşılmayı beklerim. Fakat albayım, adresimi bilmeden beni nasıl bulup anlayacaklar? Sorarım size: “Nasıl?”… Kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı? Ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. Bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor. Küçük oyunlar istemiyorum albayım. Kelimeler, albayım. Bazı anlamlara gelmiyor.Oğuz Atay – Tehlikeli Oyunlar

Sizin Kitabınızın Kapağı Nasıl?

25 Aralık’ta gerçekleşecek olan Kitap Kapağı Atölyesi için tüm malzemeler Edebiyat Topluluğu tarafından sağlanacaktır.

Edebiyatın birçok kişiye sıkıcı gelen yüzünü, renkli projelerle yumuşatmayı ve herkese edebiyatı sevdirmeyi amaçlayan Edebiyat Topluluğu, yılı renkli bir atölyeyle kapatacak. Bugüne kadar Kitap Ayracı, Maske ve Kukla atölyeleri düzenleyen topluluk; bu sefer katılımcılarını hayallerindeki kitap kapağını tasarlamaya çağırıyor. 25 Aralık Salı günü gerçekleşecek olan atölye; kütüphanenin Sanat Galerisi’nde olacak Kitap kapağı tasarlamak için gerekli malzemeler topluluk tarafından sağlanacak. Tek yapmanız gereken; hayal gücünüzü alıp gelmeniz. Atölyenin saati ve ilgili diğer detaylar ilerleyen günlerde duyurulacaktır. Bu renkli ve yaratıcı atölyeyi kaçırmamak için sosyal medyadan topluluğu takip etmeyi unutmayın! Yoğun sınav dönemine girmeden böyle renkli bir arayı kaçırmayın.

… Bir De Yeni Yıl Hediyesi

Son olarak bu Cuma günü öğleden sonra, kütüphanenin girişine bir göz atın. Belki orada – tıpkı geçen seneki gibi – yılın son ayına ve yoğunluğunu şimdiden hissettirecek olan final dönemine renk katacak güzel bir sürpriz vardır!

 

Tüm Bilkent Üniversitesi öğrencileri etkinliklere davetlidir.

Bu Cuma günü öğleden sonra kütüphanenin girişine göz atmayı unutmayın!

Edebiyat Topluluğu’na ulaşabileceğiniz adresler:

https://twitter.com/bilkentedebiyat

http://instagram.com/bilkentedebiyat

https://www.facebook.com/edebiyat.toplulugu.9?fref=ts

http://bilkentedebiyat.blogspot.com/

Leave a Reply