Sezgin Tanrıkulu Bilkentlilerle Buluşuyor

Screen Shot 2015-04-23 at 7.25.35 PMBilkent L.I.F.E (Legal Innovation and Fundamental Enlightenment) Hukuki ve Sosyolojik Aydınlanma Kulübü, 28 Nisan Salı günü C Blok Amfide CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’yu ağırlıyor. Konferansın konusu CHP ve Çözüm Süreci.

Çözüm sürecine ilişkin iktidar partisinin ve HDP’nin tutumları sık sık medyaya yansıyor ama bu iki parti dışında kalan partilerin konuya ilişkin politikaları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi değiliz. Konu hakkında ana muhalefet partisi CHP’nin yaklaşımını, doğabilecek ve mevcut problemlere ilişkin önerilerini ve doğu politikalarını Sayın Tanrıkulu bu konferans vasıtasıyla Bilkent öğrencileri ile paylaşacak ve onlardan gelen soruları yanıtlayacak. Kendisi sırf gençlerle buluşabilmek ve fikir alışverişinde bulunabilmek için Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Düsseldorf mitingi sonrası Almanya’dan erken dönüyor.

Hukuk doktoru ve avukat olan, insan hakları konusunda bir çok çalışması bulunan ve Diyarbakırlı olması nedeni ile bölgenin sorunlarını yakından bilen Tanrıkulu, bu sebeple muhakkak ki mevzuyu farklı açılardan değerlendirecektir.


 

Sezgin Tanrıkulu kimdir?

1963’te Diyarbakır Lice’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmesinin ardından Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Kamu Hukuku alanında yüksek lisans, Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktorasını tamamladı.

1985 yılında serbest avukatlık yapmaya başlayan Tanrıkulu, 1986-2002 yılları arasında Diyarbakır Barosu Genel Sekreterliği ve Başkan Yardımcılığı, 2002-2008 yılları arasında ise Başkanlık görevini üstlendi.

1988 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesinin kuruculuğuna öncülük etti. Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucuları arasında yer aldı ve 1998’den itibaren Diyarbakır Temsilciliğini yapmasının yanı sıra İnsan Hakları alanında çok sayıda toplantı, gösteri, panel, ulusal ve uluslararası organizasyona katkı sağladı ve birçok rapor, bildirinin yazılmasına öncülük etti. 1997 Robert Kennedy İnsan Hakları ödülüne layık görüldü. Yayınlanmış 1 kitabı bulunmaktadır.

Kürtçe ve orta düzeyde İngilizce bilen Tanrıkulu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

 

Leave a Reply