10294272_648104338576091_840935822837304386_n

Bu yazımda olumlu sonuçlarını kısa zamanda ortaya çıkarmış olan bir sosyal sorumluluk projesinden bahsedeceğim. Günümüzde görme engelli insanların daha uygun şartlarda eğitim alabilmelerini sağlamak için güzel fikirlerin uygulanmaya başlandığını görüyoruz. Bunlardan biri de Görme Engelliler Projesi (GÖREP) adıyla Ekim 2004’te yaklaşık 10 gönüllü ve 20 görme engelli lise öğrencisiyle gönüllü eğitim faaliyetlerine başlayan bir projedir.  Ankara içerisinde bulunan bir görme engelliler derneği ile iş birliği içerisinde gönüllülerinin uygun olduğu saat aralıklarında görme engelliler ile buluşarak onlara manevi destek olmakla birlikte, ders takviyesi yapılmaktadır. Görme engelli gençlerin YGS ve LYS’ye hazırlanmasında yardımcı olunmaktadır. Bu duyarlılığın neticesinde yaklaşık 10 görme engelli genç, başta Ankara Üniversitesi olmak üzere, çeşitli üniversitelerde üniversite hayatına başlama fırsatı yakalamışlardır. Üniversiteye girmesine yardımcı olunan görme engelli öğrencilerden birinin Bilkent Üniversitesi’ni kazanmış olması Bilkent gönüllüleri için ayrı bir gurur ve sevinç kaynağı oluşturmuştur.

Kızılay’daki Uygar Görme Engelliler Derneği çatısı altında, derneğin büyük desteği ve sevgisiyle eğitimlerine devam eden GÖREP, gençlere eğitim dışında rehberlik hizmetleri de sunmaya devam etmektedir. Öğrenci-dernek-gönüllü kaynaşmasını sağlamak için, sosyal etkinliklere destek vererek görme engellilerin katılımlarını sağlamaya çalışmaktadır. Her sene elde ettiği başarıyı bir üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen GÖREP, bünyesine kattığı diğer üniversitelerden gönüllüler vasıtasıyla, gönüllülük bilincini diğer üniversitelere de aşılamak için çalışmalar yapmaktadır.

fm10738

 

Bu projenin bir yansıması olarak Bilkent Üniversitesi’nde de bir film gösterimi yapılacaktır.

Bu etkinliğin amacı görme ve işitme engelliler için; sinema filmlerine Türkçe işaret dili, Türkçe altyazı ve sesli betimleme uygulaması yapılarak her iki engel grubundaki engellileri sinema sanatı ile buluşturmak, sosyal yaşam içinde var olmalarını sağlayarak yaşamlarında farklı bakış açıları oluşturmaktır.

Hedef kitle ise Görme ve İşitme Engelliler Okulu’nda eğitim gören engelliler ve aileleriyle Bilkent Üniversitesi öğrencileridir.

9 Mayıs Cuma saat 17:40’ta Mithat Çoruh Konferans Salonu’nda yapılacak olan etkinlikte Anadolu Kartalları filmi gösterilecektir. Girişte katılımcılara siyah kurdele ya da uyku bandı dağıtılacaktır. Basına açık şekilde yapılacak olan etkinlik sonrası kokteyl yapılacaktır.

 

Leave a Reply