10259799_640317042689215_2319189264384359389_n

Kutlu Doğum haftası, ülkemizde 1989 yılından beri Nisan ayı içerisinde kutlanmakta olan ve Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) doğumu şerefine düzenlenen etkinliklerin bulunduğu bir haftadır. Hicri takvime göre Rebiulevvel ayının 12. Gecesi kutlanmakta olan Mevlid Kandilinin miladi takvime göre de bir yansıması gibi düşünülebilecek olan hafta, efendimizi anmaya ve hatırlamaya bir vesile kılınmaktadır.

Özellikle son 10 yıldır yurt genelinde oldukça ihtimam gösterilen Kutlu Doğum, yakınındaki haftaları da kapsayacak şekilde yapılan okuma ve programlarla; modern zamanın ve gündelik hayatın içerisinde tanımaya, öğrenmeye kendimizi mecbur hissettiğimiz yüzler, isimler içerisinde maalesef kendisine yer ve zaman vermediğimiz Hak Nebi’yi tanımak ve tanıtmak için güzel bir fırsat olarak değerlendirilmekte. Bu zaman dilimi içerisinde yapılan hatırlatmalar ile insanlar Siyer (efendimizin hayatını anlatan eserler) okumaya, öğrenmeye teşvik edilmekte, O ve sünneti (davranış, yaşayış ve öğretileri) aktarılmaya, yansıtılmaya çalışılmakta.

Her şeyden öte, bir ibadet biçimi olarak değil fakat insanların O’nun fazileti ve nurunu tanıması için, hülasa insanların kendisi için kutlanan bu haftanın okulumuzda da 3. Senesine girmiş bulunmaktayız. Medeniyet Topluluğu’nun önceki senelerde yapmış olduğu faaliyetler – gerek Türkçe ve İngilizce konferanslar, gerek stantlar ve dağıtılan kitaplar, gerekse dağıtılan güller (ki gül edebiyatımızda ve tasavvufta Hz. Muhammed’i temsil etmektedir)  – bu sene de hız kesmeden devam etmekte.

Bilkent’te Kutlu Doğum etiketi altında bu hafta içerisinde gerçekleşecek etkinlikler kapsamında; Salı günü kurulacak stantta kitap dağıtımı ve yine kampüs içerisinde gül dağıtımı, Çarşamba günü öğle saatinde FFB-06 salonunda Hayati inanç ve Kenan Aydınlı ile Kutlu Doğum Sohbeti, Perşembe günü ise yine açılacak stantta aşure ikramı olacak. 

Leave a Reply