Kitapları Dünyaca Okunan Bilkentli Yazarlar: Metin Heper

metin_heperGazeteBilkent Kampüs Birimi olarak hazırladığımız “Kitapları Dünyaca Okunan Bilkentli Yazarlar” yazı dizimizin bu bölümünde Bilkent Üniversitesi Akademik İşler Rektör Yardımcısı ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi profesörlerinden Metin Heper’i konuk ediyoruz.

1 Ocak 1940 tarihinde İstanbul’da doğan Profesör Metin Heper, orta öğrenimini İngiltere’de Harlow College’de ve Türkiye’de Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra 1963’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Master ve doktora derecelerini sırasıyla 1968 ve 1971 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Syracuse Üniversitesi’nden alan Heper, 1975 yılında Doçent, 1985 yılında ise Profesör olmuştur.

Bilkent Üniversitesi Türkiye Politika ve Tarih Araştırmaları Merkezi’nin başkanı olan Profesör Metin Heper aynı zamanda TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi şeref ve kurucu üyesidir. Türkiye’de akademik hayatını Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde sürdürmüş olan Heper, İngiltere’de Manchester Üniversitesi’nde, İsrail’de Kudüs Musevi Üniversitesi’nde ve Amerika Birleşik Devletlerinde Harvard Üniversitesi’nde Misafir Araştırmacı olarak görev yapmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinde, Southwest Texas State, Connecticut, Brandeis ve Princeton Üniversitelerinde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Günümüzde Türkiye’nin Siyasal Gelişmesi ve Türkiye’nin Siyasal Hayatı derslerini vermektedir.

Profesör Metin Heper, Türkiye’nin siyasal hayatında asker-sivil, din-politika ve milliyetçilik-demokrasi ilişkilerini derinlemesine incelemiştir. Zamanın Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un yaptığı bir konuşmasında Heper’in 2008 yılında yayınlanan Devlet ve Kürtler kitabına atıfta bulunarak referans aldığı Metin Heper dikkatleri üzerine çekmiştir. Bunun yanı sıra Türkiye’de devletin oynadığı rol, devlet ve etnik sorunlar ile demokratikleşme ve demokrasinin yerleşmesi konularında da araştırmalar yapmaktadır.

110516634_tn24_0

 

 

İngilizce ve Türkçe birçok kitabı bulunan Profesör Metin Heper’in yazıları European Studies Journal, Government and Opposition, Armed Forces and Society, Political Science Quarterly, Administration and Society ve International Political Science Review gibi çeşitli dergilerde yayımlanmıştır.

 

 

 

Kitapları dünyaca okunan Bilkentli yazarlardan Profesör Metin Heper’in kaleme aldığı eserlerinden bazıları;

1. Kısa Amme İdaresi Bibliyografyası, 1958 1966 – 1966

2. Modernleşme ve Bürokrasi: Karşılaştırmalı Kamu Yönetimine Giriş – 1973

arab-spring-250x3943. Decision Making in the Middle East Technical University – 1973

4. Türkiye’de Kent Göçmeni ve Bürokratik Örgütler – 1983

5. Islam and Politics in the Modern Middle East – 1984

6. Dilemmas of Decentralization: Municipal Government in Turkey – 1986

7. Democracy and Local Government: Istanbul in the 1980s – 1987

8. Strong State and Economic Interest Groups: The Post 1980 – Turkish Experience – 1991

9. Turkey and the West: Changing Political and Cultural Identities – 1993

10. Politics in the Third Turkish Republic – 1994

11-a. The State and the Kurds in Turkey: The Question of Assimilation – 2007

11-b. Kürtler ve Devlet – 2008

12. Routledge Handbook of Modern Turkey – Hazırlık aşamasında.

Leave a Reply