Bilkent Senfoni Orkestrası’ndan her zaman ki gibi mükemmel bir konser izleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Baroktan Stravinsky‘e adlı konser 5 Mart 2016 Cumartesi günü Bilkent Konser Salonu’nda kulakların pasını silmeye geliyor. Barok dönemden 20. yüzyıl müziğine uzanacak zengin programıyla birçok kişiye hitap edecek olan konser Işık Metin tarafından yönetil20160303_230802ecek. Günümüzün en önemli fagot sanatçılarından Sergio Azzolini ve BSO fagot grup şefi Ozan Evruk‘un yanı sıra bol ödüllü genç viyolonselci Istvan Vardai de solist olarak konserde yerini alacak.

Bu değerli ve ilgi çekici konserde Vivaldi’nin RV.495 Sol minör Fagot Konçertosu, Johnsen’in Fa majör İki Fagot Konçertosu, Richard Strauss’un “Der Rosenkavalier”, Schumann’ın Op.129 La minör Viyolonsel Konçertosu ve Stravinsky’nin Ateş Kuşu Bale Süiti seslendirilecek.
Bilkent Konser Salonu’nda 5 Mart 2016 Cumartesi günü saat 20.00’de başlayacak olan konserin biletleri www.biletiva.com da. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den kalkacak olan ücretsiz servisler izleyicileri konser salonuna ulaştıracak.
Bilkent Konser Salonu gişesi telefon numarası 0312 290 17 75 ve internet adresi www.bso.bilkent.edu.tr.
Konserde sahnede olacak değerli sanatçılarımızın hayatına ilişkin kısa bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.
Işık Metin
Müzik eğitimine İstanbul’da başlayan Işık Metin 1987 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kabul edildi. Kompozisyon ve orkestra şefliği alanlarında çalışmalar yapan Metin 2001 yılında sanatta yeterlik derecesi ile mezun oldu. Hem Türkiye’de hemde yurtdışında seçkin konser salonlarında dinleyiciler ile buluşan sanatçı 20’den fazla ülkede 200’ü aşkın konser yönetti.
Sergio Azzolini
1967’de İtalya’nın Bolzano kentinde doğan, günümüzün en yenilikçi ve en zengin repertuvarlı fagot sanatçılarından olan Azzolini müzik çalışmalarına Claudio Monteverdi Konservatuvarında başlamıştır. Daha sonra Hanover’deki Müzik Üniversitesinde çalışmalarına devam eden sanatçı bu dönemde Avrupa Topluluğunun Gençlik Orkestrasında baş fagotçu olarak görev yapmıştır. Pek çok saygın yarışmada çeşitli ödüller kazanan Sergio Azzolini’nin çok sayıda albümü bulunmaktadır. 1998 yılından bu yana Basel’deki Müzik Yüksekokulunda fagot ve oda müziği dersleri vermektedir.
Ozan Evruk
1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Fagot Bölümüne başlayan Ozan Evruk okul hayatı boyunca birçok oda müziği, orkestra ve solo konserler verdi. 2001 yılında başarılarından dolayı sınıf atladı. Birçok farklı ülkede çeşitli festivallerde konserler verdi. Sanatçı 2008 yılından bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası fagot grup şefidir ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde fagot ve oda müziği dersleri vermektedir.
Istvan Vardai
İlk konserini 1997’de Lahey’de veren 29 yaşındaki Macar çellocu uluslararası alanda pek çok saygın ödül almıştır. Dünya çapında üne sahip birçok orkestrada sahne alan Vardai çeşitli festivallerde de konser vermiştir. Bir sanatçı arkadaşıyla beraber Macaristan’ın en ünlü oda müziği festivalinin sanat yönetmenliğini yapmaktadır. Istvan Vardai 1720 yılına ait bir Montagnana çellosu çalmaktadır.

Leave a Reply