MatLab’ta Sorununuz Mu Var : IEEE – MatLab Günleri Sizlerle

Kampüs içindeki en bilgi dolu organizasyonlardan biriyle daha sizlerle birlikteyim. Birçok üniversite öğrencisi için ‘’Ölüm dersi’’ olarak görülen MatLab, Bilkent’in dahi çocuklarının tekrar dersleriyle sizlerle birlikte. Hem de ücretsiz !

Tamamı gönüllü öğrencilerden oluşan ekip ile derslerin ücretsiz olması bir yana her ders GE250/251 alan öğrenciler için de 20 puan anlamını taşıyor. Sizleri vakit kaybetmeden bu gönüllü organizasyonun sahibi Bilkent IEEE ekibi ve Mehmet Furkan Şahin ile  gerçekleştirdiğimiz kısa röportajla baş başa bırakıyorum :

 

Dersler her ayrıntısıyla işleniyor.

Dersler her ayrıntısıyla işleniyor.

GazeteBilkent: Birinin MatLab’tan sorumlu zavallı öğrencilerinin elinden tutması gerekiyordu ve siz bu boşluğu doldurdunuz. Bu organizasyonun ana fikri nasıl oluştu?

 –İlk dönem başladığımız bu organizasyonda, okulumuzun MatLab derslerinin konularını kapsayacak şekilde düzenledik. Programlama alanında birçok uygulama vardı ama MatLab olarak bir organizasyon yoktu. Biz de bu boşluğu doldurmayı hedefledik.

GB: Tamamen gönüllü yapılan bu organizasyonda belki de geleceğin en iyi mühendislerine dersler veriyorsunuz. Gerçekten onlardan hiçbir beklentiniz yok mu?

– Bilkent IEEE olarak bütün etkinliklerimizi hiçbir beklentide bulunmadan gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda bu etkinliklerden hiçbir çıkar gözetmeden  samimi ve arkadaşça bir ortamda gerçekleştiriyoruz.

Yardımlaşma üst düzeyde

Yardımlaşma üst düzeyde

GB: Burada bir iş ortamından çok bir arkadaşlık ortamının olduğunu fark edebiliyoruz. Birçok öğrencinin nefret ettiği bir işten siz zevk alıyorsunuz. Bunun arkasında yatan sebep nedir?

– Bu organizasyon sayesinde çok güzel arkadaşlık ilişkilerine sahip oluyoruz. Gelen herkes bizden bir yardım umarak geliyor ve onların bu isteklerini karşılamak hoşumuza gidiyor.

Çok sıkılırsak açıp maç izliyoruz.

Çok sıkılırsak açıp maç izliyoruz.

GB: Yaptığınız organizasyon herkese açık mı? Katılım için belli bir koşul veya belli bir ‘’derse gelme zorunluluğu’’ arıyor musunuz?

 – Yaptığımız organizasyon kesinlikle herkese açık. Hatta ilk dönem Çankaya ve Ankara Üniversitesi gibi farklı okullardan da katılımcılarımızı ağırladık. Hiçbir koşulumuz yok, tek istediğimiz laptoplarınızı alıp gelmeniz.

GB: MatLab hangi günler gerçekleşiyor? Her hafta sabit bir gün var mı yoksa değişebiliyor mu?

 – Her hafta Pazartesi günleri BZ06 da sizlerle birlikteyiz.

GB: Hepiniz Bilkent’e bağlı öğrencilersiniz ve ders anlatma konusundaki başarılarınız ile öne çıkıyorsunuz. Peki gelecek planlarınızda akademisyen olmak var mı?

 – Buradan sizin de aracılığınızla Google, Yahoo gibi büyük şirketlere selam yolluyoruz. Okulda çalışmak yerine bu tarz şirketlerde daha başarılı olacağımızı düşünüyoruz.  Aksi takdirde kendi şirketimizi kurup ilerlemek istiyoruz.

 

 Arkadaşlarımıza bu güzel organizasyonları için bir kez daha teşekkür ediyorum. Eğer sizin de MatLab ile aranızda soğuk bir savaş varsa her pazartesi 17:40 ‘ta IEEE sizi bu güzel aileye bekliyor.

 

 

Leave a Reply