Bilkent ‘Ekonomik’ Servis Düzenlemesi

21 Nisan'dan itibaren yürürlüğe girmesi planlanan yeni ulaşım çizelgesi

21 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girmesi planlanan yeni ulaşım çizelgesi

Bilkent’te bir skandal: Servislerde ekonomiye gidiyoruz…

Bu sefer, Bilkent’in servis çizelgesinde yaptığı düzenlemeyi skandal olarak nitelemek sanırım abartılı olmaz. Pek ihtimal vermemekle beraber, konudan haberi olmayanlar için özetleyeyim. Okulumuz her gün yüzlerce öğrenciye hizmet veren ve şehirden-okula, okuldan-şehre ulaşmanın neredeyse tek yolu olan Tunus ve Sıhhiye servislerini “ekonomi” yapmak amacıyla yeniden düzenledi. BAIS maili ile öğrencilere duyurulan ve 21 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girmesi planlanan çizelgeye göre, yeni uygulama şu şekilde; 8’den 10’a kadar saat başı servis var ama eğer 10 servisini kaçırırsanız, 13:00’a kadar servis beklemek zorundasınız. Eğer 13:00’dan sonra okula gelmeniz gerekiyorsa, en yakın servis 2 veya 3 saat sonra. Diyelim ki bir iş için şehre inmeniz gerekiyor; 10.40’tan önce okuldan ayrılamıyorsunuz. Veya okuldan eve döneceksiniz, 20.50’ye kadar saat başı servis var ama 20.50’den sonra ancak 22:50 servisiyle şehre dönebilirsiniz.  Uzun lafın kısası, her saat başı olan servislerimiz günde 6 servise düşürülüyor.

Bu durum, “Kar amacı gütmeyen bir eğitim yuvası olan Bilkent Üniversitesi, bir holding yönetir gibi öğrencisine sunduğu haklar üzerinde ekonomi mi yapıyor?” sorusunu akıllara getiriyor. Tunus servisini her gün kullanan bir öğrenci olarak, bırakın boş gitmeyi, her saat birden fazla servis geliyor okula. Hatta bazı saatlerde öğrenciler ayakta gitmek zorunda kalıyorlar. Okul servisinin bu kadar ilgi görmesinin sebebi şüphesiz Bilkent’e gelmenin en kolay hatta tek yolu olması. Servis olmadığı takdirde eğer arabanız da yoksa, okula ya 8’den sonra başlayan ve 40 dakikada gelen  merkez kampüs dolmuşlarıyla ya da tüm Bilkent’i dolaşan ve son durağı Real olan 111 no’lu EGO otobüsüyle gelmek zorunda kalıyorsunuz. Bu araçlardan herhangi biriyle derse yetişmemiz de mümkün değil. Kısacası Bilkent’in hem öğrenciler hem personel olarak talep ettiğimiz servisler bir lüks değil, temel bir ihtiyaçtır. Bilkent öğrencileri, yeni düzenleme karşısında tavrını gerek Bilkent Duyuru Facebook  sayfasında gerekse Twitter’da #ServisimeDokunmaBilkent hashtagi ile dile getirdi.

Okulumuz yönetiminin, yaptığı düzenlemenin bizler için ne anlama geldiğini, herkesin arabası olmadığını düşünerek gözden geçirmesini istiyoruz. Beklentimiz rektörlüğün soruna sağduyu ile yaklaşıp en kısa zamanda servislerimizi eski çizelgesine göre hizmete sunmasıdır.

Leave a Reply

1 comment

  1. zzzzz

    Çok saçma 5ten sonra şehirdeysen 9a kadar gelemiyorsun. Keşke önce bir yedek seçenek sunulsaydı