fft5_mf389540

GazeteBilkent Kampüs Birimi olarak hazırladığımız “Kitapları Dünyaca Okunan Bilkentli Yazarlar” yazı dizimizin bu bölümünde, okulumuzun rektörlüğünü de sürdüren bilim insanı Abdullah Atalar’ı ağırlıyoruz. 

Bilkent Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünün kurucusu olan Atalar, hala bu bölümde profesörlüğe devam etmektedir.  24 yaşında Stanford Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan bilim adamının 75’ten fazla uluslararası makalesi bulunmaktadır. Kendisi aynı zamanda TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne de layık görülmüş bir bilim insanıdır.

abdullah_atalarGaziantep doğumlu olan Atalar, eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Stanford Üniversitelerinde tamamladı.  Daha sonra her iki üniversitede de ders vermiştir. Aynı zamanda Leica ve Hewlett-Packard gibi uluslararası şirketlerde çalışmış olan Atalar, bir dönem Aselsan’da danışmanlık yapmıştır.

Her zaman meraklı olduğunu, üniversiteye başlamadan bilim adamı olmaya karar verdiğini söyleyen rektörümüz, 2004 yılından itibaren TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliğinin yanı sıraTÜBİTAK Uzay ve TÜBİTAK ULAKBİM Yönetim Kurulu Başkanlığı da yürütmektedir. Abdullah Atalar, aynı zamanda uluslararası anlamda en büyük meslek kuruluşu olan IEEE tarafından fellow unvanı ile ödüllendirilmiştir.

1996 yılında Stanford’dan geri döndüğü Bilkent Üniversitesi’nde 2010 yılından itibaren YÖK’ün de onayıyla rektörlük görevini yürütmeye başlamıştır.

Leave a Reply