busel

Okulumuzun İngilizce  Hazırlık Programı bilindiği gibi tüm Türkiye’de bir üne sahip. Kimisi hazırlığı geçmenin imkansız olduğunu söyler, kimisi bu serüvene hiç  girmemiştir; çok azı ise hazırlığın  kolay olduğunu dile getirir. Bilindiği gibi, birkaç seneden beri hazırlık sisteminde bir dizi yenilikler yapıldı. Bu sene de değişiklikler tüm hızıyla sürüyor!

Geçtiğimiz senelerde iki CAT sınavı, ödevler, derse katılım, quizler ve sunumlarla birlikte, 100 puan üzerinden 60 puan toplayabildiğiniz takdirde, kur atlama sınavı olan ECA sınavına girebiliyordunuz. Kur içinde yaptığınız hiçbir şey ECA sınavına yansımıyordu. Puan toplamak kolay oluyordu fakat ECA ter döktüren bir sınav oluyordu.

Bu sene ise bu sistem tamamen değişti. Kur içerisindeki iki CAT sınavından ortalamada 100 üzerinden  60 puan ve yeni eklenen 2 adet Project Work, derse katılım, quizler ve ödevlerden ortalamada ayrı bir şekilde 100 üzerinden 60 puan alırsanız,  ECA sınavına girebileceksiniz. Aynı zamanda kur içinde topladığınız puanın yüzde yirmisi, ECA sınavına eklenecek. Yani başka bir deyişle,  eski sisteme göre ECA sınavına girmek için gereken puanı toplamak kolay, ECA sınavını geçmek zorken; şimdi gerekli puanı toplamak zor, sınavı geçmek ise kolay. Hazırlık hocalarının ortak görüşüne göre, puan toplayabilen öğrencinin sınavı geçmesi zor değil. Ancak ECA sınavına giremedikten sonra, bu sınavı geçmenin kolay olmasının bir anlamı olmadığı da aşikar.

Bu değişiklikler, en çok İngilizce Hazırlık Programı’nda ikinci senesini geçiren öğrenciler için üzücü oldu. Değişikliklerin, aileleriyle “Bu dönem bitecek.” şeklinde  sözleşenler için tam bir yıkım niteliğinde olduğu söylenebilir.

Son olarak, istifa eden hazırlık hocalarının sayısının, bu yıl tavan yaptığını da belirtmek gerekiyor. Bu sayı, bu yıl beklenenin bir hayli üstünde. Bu nedenle, geçen senelerde 20 kişi olan sınıf mevcudu,  bu yıl 23 kişiyi buldu. Sonuç olarak, görünüşe bakılırsa halihazırdaki sistemden öğrenciler de hocalar da memnun değil.

Leave a Reply

1 comment

  1. Faruk

    Kaliteli bir yazı olmuş, okutuyor.. Bana kalırsa bu sistem gerçekten geçen seneye göre daha iyi olmuş, en azından geçebilecekler puan topluyor; diğerleri kuru baştan okuyor. Olması gerekende buydu.