POLİTİK DÜŞÜNCE KULÜBÜ 1. YAŞINI KUTLUYOR!

 

Farklı siyasi görüşlere sahip bir grup Bilkent öğrencisinin yakın tarih, siyaset ve toplumsal olayları araştırma ve tartışma amacıyla kurdukları; gücünü, içinde barındırdığı çok seslilik, saygı ve empati kültüründen alan Politik Düşünce Kulübü birinci yaşını kutluyor.

Bilkent’in apolitik görünen imajına, içinde acı çektiğimiz kutuplaşma ortamına, kardeş kavgasına karşı tepki olarak doğan; farklı görüşlerin zenginlik, düşünmenin ve tartışmanın nimet olduğuna inananların kulübü Bilkent PDK olarak birinci yaşımızı idrak ediyoruz.
2012 Eylül – 2013 Mart tarihleri arasında Yakın Tarih Araştırmaları Platformu ( YATAP ) ismiyle yaptığımız çalışmaların ardından, 28 Mayıs 2013 günü açıklanan kararla “Politik Düşünce Kulübü” adıyla resmi olarak öğrenci kulübü olma hakkı kazandık.

“Yakın tarih, siyaset ve toplumsal olayları seviyeli ve saygın bir ortamda tartışma platformu” parolasıyla 24 Eylül Salı günü her görüşten onlarca Bilkentlinin katıldığı tanışma toplantımızla seneye başladık. Maksadımız siyaset konuşmak, fikirlerimizi ifade etmek, bildiklerimizi geliştirmek, bilmediklerimizi öğrenmek, anlamak ve anlatmaktı.

Bu süreçte, yüz kişiyi aşkın bir kalabalıkla Gezi Olayları’nı masaya yatırdık; ertesi hafta “Çözüm Süreci”ni, sonra Suriye‘yi konuştuk… Döneme üst üste 3 hassas konu ve tıka basa dolu sınıfların içinde gerçekleştirdiğimiz “Tartışma Etkinlikleri”yle başladık.

Cumhuriyet’in 90. Yılını kutladığımız 29 Ekim 2013’ten bir gün sonra 30 Ekim’de “Cumhuriyet, Milli Mücadele ve Vahdettin” konulu Tartışma Etkinliği ile devam ettik yolculuğumuza, Vahdettin’e “hain” diyenler de “kahraman” diyenler de oradaydı o gün. Tabuları yıkıp bu iki kutbu buluşturmak da bize nasip oldu.

Ertesi hafta üniversitemizin değerli akademisyenlerinden, aynı zamanda Demokrat Parti Eski Bakanı Rıfkı Sağlim Burçak’ın torunu olan Berrak Burçak hocamızı ağırladığımız etkinliğimizde, “27 Mayıs 1960 İhtilâli”ni ele aldık, ihtilâlin doğurduğu trajediyi ifade ederken, sebeplerini de anlatmaktan kaçınmadık.

Hazırlıktaki üyelerimize, arkadaşlarımıza jest yapmak amacıyla 23 Kasım günü Doğu Kampüs’e gittik. “Başbakan’ın Diyarbakır Konuşması”nı tartıştığımız etkinliğimizi muazzam bir kalabalığın eşliğinde Doğu Kampüs Konferans Salonu’nda gerçekleştirdik.
28 Şubat Süreci, Yeni Osmanlıcılık, Muhalefet Kültürü ve Türkiye’deki İslami Hareketler konularıyla ara vermeden devam ettik yolculuğumuza.
MHP Grup Başkan vekili Oktay Vural‘ı ağırladığımız, C Blok Amfi’nin tıklım tıklım dolduğu konferans ile dönemi kapattık.

3655_262121317276871_2134862045_n

 

Bahar dönemine, 20 Şubat günü yaptığımız ikinci tanışma toplantımızın ardından kışa damgasını vuran “Cemaat-Hükümet Gerilimi”ni tartıştığımız etkinliğimizle başladık.

Türkiye’de Medya Kültürü“, “90’lı Yıllar Hukümetleri” konularıyla derinlemesine analizler yaptık.

1964989_10202206327733678_289755505_n24 Mart Günü PDK Akademik Danışmanı, değerli hocamız Dr. İlker Aytürk‘ün sunumu ve moderatörlüğü eşliğinde, seçim öncesi “Seçim Senaryoları”nı irdeledik, BZ-06’da yine tek bir boş sandalye yoktu.
30 Mart gecesi ise üniversite tarihinde hiç yapılmayanı yaptık. “PDK Seçim Özel Etkinliği” adıyla 30 Mart Yerel Seçimlerinin heyecanını Bilkent öğrencileriyle birlikte yaşadık. Canlı televizyon yayını, pizza, meşrubat ve çay/kahve ikramı, ödüllü seçim tahmini yarışması ve daha birçok sürprizle renklendirdiğimiz seçim akşamını birçok kişi için unutulmaz kılmayı başardık.

 

10012584_293578417464494_1812440122_n

Ülkücü hareketi derinlemesine tartışmamızın ardından, 16 Nisan’da ise İmar ve İskân Eski Bakanı Ali Topuz‘u kendi tartışma etkinliğimizde konuk ettik, “70’li Yıllar CHP”sini eski bakanımızla birlikte konuştuk.

24 Nisan’ın ertesi haftasında “1915 Olayları ve Ermeni Meselesi” konusuyla soykırım tartışmalarına oldukça nitelikli bir etkinlikle parmak bastık.

Muhsin Yazıcıoğlu ‘Suikasti‘ ” konulu tartışma etkinliği ile dolu dolu bir seneyi tamamladık.

Henüz daha bir yaşında olsak da bu üniversite de üstlendiğimiz misyonun farkındayız. “Tartışma Etkinlikleri” ritüelini Bilkent’e kazandırdığımız için gurur duyuyoruz, farklı görüşleri bir araya getirip; nitelikli, seviyeli ve tarafsız ortamımızla sizlerin takdirine her zaman lâyık olmaya çalıştık.

[box_light]Bizler biliyoruz ki Bilkent apolitik değildir, Bilkent öğrencileri tarihe, siyasete, toplumsal olaylara karşı duyarlıdır. Her Bilkentlinin bir fikri vardır, her Bilkentli bir PDK’lıdır.[/box_light]

Gelecek için, önümüzdeki sene için daha hevesli, daha heyecanlı ve hiç olmadığımız kadar kuvvetliyiz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm etkinliklerimizde bizlerle birlikte olan; yüksek katılımlarıyla bizleri onurlandıran, takdirlerini sunan, bizi her daim destekleyen, yüreklendiren bütün katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz. Kulübümüzün kurulum sürecinden beri bizlerle birlikte olan, kendisinden istifade etmemize izin veren Akademik Danışmanımız Dr. İlker Aytürk hocamız başta olmak üzere etkinliklerimize katılan, gösterdikleri alakayla bizleri mutlu eden tüm hocalarımıza ayrıca teşekkür ediyoruz.

 

[box_light]Hep birlikte nice mutlu yıllara!

Dünü Bilip Bugünü Anlamak İçin.

Politik Düşünce Kulübü

[/box_light]

PDK logo

Leave a Reply