Eşref Bitlis’in Oğlu Tarık Bitlis Bilkent’te

 

17 Şubat günü geçirdiği esrarengiz uçak kazasıyla yaşamını yitiren Eşref Bitlis Paşa, ölümünün üzerinden geçen 20 seneye rağmen konuşulmaya ve yazılmaya devam ediyor. Ölümünün ardında bıraktığı sis perdesi, Türkiye’nin üzerinde dolaşmaya, hakkında yazılanlarla her gün yeni bir gerçek de Türkiye gündemini sarsmaya devam ediyor. Yakın siyasi geçmişimizin belki de en kapalı kutularından biri olan bu kaza ve dava sürecinin bilinmeyenlerini ortaya çıkarmak adına, GazeteBilkent Tarih Birimi, şehit Eşref Bitlis’in oğlu Tarık Bitlis’i sizlerle buluşturuyor.

tarik-bitlisDava sürecinde ilk kez 2012 yılında, şüpheli ölümün 19 sene sonrasında, ifadesi alınan Tarık Bitlis, yabancı servislerin rolünü ön plana çıkardığı konuşmaları ve babasının yaşamına canlı tanıklığıyla, kanlı 1993 yılını aydınlatmada önemli bir misyon üstlenmiş durumda. Kimilerine göre 28 Şubat sürecinin başlangıcı kabul edilen 1993 yılı, bilindiği gibi, Eşref Bitlis Paşa’nın sebebi kapalı kapılar ardında kalan ölümüyle kapkaranlık bir hal alıyor, faili meçhullerin gölgesinden bir türlü çıkamıyordu. Merhum Cumhurbaşkanı Özal’ın şüpheli ölümü, Adnan Kahveci, Uğur Mumcu ve daha bir sürü faili meçhulün yanısıra, Sivas, Başbağlar ve Elazığ-Bingöl karayolunda yaşananlar resmen Türkiye’yi bir karabulut misali kaplıyor, sonu gelmez bir kaosun içine sürüklüyordu. dunyayi-sarsan-komplolar12

İşte bu süreçte ortaya koyduğu mücadelelerle adından sıkça söz ettiren Jandarma Eski Genel Komutanı Eşref Bitlis, kamuoyunda “Kürt Meselesi”ni bitirecek kişi olarak görülüyor, Kuzey Irak ile kurduğu ilişkiler sayesinde hızlı ve yapıcı bir süreci yönetiyordu. 2013 yılında dahi Türkiye’nin önünde bir engel teşkil eden bu meselenin çözümünde aldığı yol, Bitlis Paşa’nın ölümünün hazırlayıcısı; gazete manşetlerinde dahi yer alan “Kod Adı:Kale” planı da onu ölüme sürükleyen son nokta oluyordu. İşte bu karanlık süreci aydınlatmak, geleceğimizi daha emin adımlarla inşa etmek adına bizlerin görevidir.

Eşref Paşa’nın yaşamının canlı tanığı, oğlu Tarık Bitlis’in katılımıyla gerçekleşek söyleşimiz 26 Aralık Perşembe günü saat 12.30’da FFB-06 numaralı salonda gerçekleşecektir. Etkinliğimiz, GE 250-251 kapsamında 20 puan olarak değerlendirilecektir.

Tarık Bitlis, yürüttüğü fizik ve rehabilite çalışmalarının yanı sıra, engelli vatandaşlarımıza yönelik sosyal hizmet çalışmalarının, sokak çocuklarının yurt içi ve yurt dışı kapsamlı sorunları ve bu alanda yürütülen ulusal ve uluslar arası spor çalışmalarının da takip ve destekçisidir.

Etkinliğinin facebook sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

 

Leave a Reply