CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu: Bu Ülkede Milletvekili Olacağıma Gezi Ütopyasında Çöp Toplayan Olmayı Tercih Ederim

1005543_718539211499552_1895326816_n

Geçtiğimiz Çarşamba günü, okulumuzun genç ama en aktif kulüplerinden biri olan Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF), CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’yu ağırladı. Öğle arasında başlayan ve 1 saat süren söyleşi, Erdoğdu’nun içten ve samimi tarzı ile sıcak bir sohbete dönüştü.

İlk olarak, ülke gündeminin en önemli konusu olan yolsuzluk iddiaları ile ilgili soruyla başlayan Erdoğdu,  yapılan yolsuzluğu, haberlerde okuduğumuz rakamlarla, bilgilerle tekrarlamak yerine yolsuzluğun hangi kurumlarda, nasıl yapılabileceğini herkesin anlayabileceği bir şekilde anlattı. Bu konuşmasının akabinde, bir dinleyicinin Burhan Kuzu’nun “CHP iktidar olsaydı, o da yolsuzluk yapardı.” sözlerine cevabını sorması üzerine, “Hiçbir şeyi kutsamam. CHP benim ailem, ancak kesinlikle yolsuzluk olmaz diyemem, yolsuzluk olmaması için elimizden geleni yapacağımızı söylebilirim” diyerek dürüst ve içten bir şekilde cevap verdi.

Bugün gelinen durumda solun da yanlışları olduğunu açık yüreklilikle ifade eden Erdoğdu, “Sol olarak halktan, emekçiden çok uzak kaldık, onlara ulaşamadık. En büyük hatamız bu oldu.” diyerek özeleştiri yaptı. Gelen sorular üzerine Gezi olaylarına da değinen Aykut Erdoğdu, “Ben Gezi’de çöp toplayandım, bunu hep söylüyorum şu ülkede milletvekili olacağıma gezi ütopyasında çöp toplayan olmayı tercih ederim ama gerçekçi bakarsak Gezi’nin bir çok eksiği vardı. Gezi taşeron işçileri, özelleştirme gibi konulara değinmedi. Bu eksikleri olmasaydı, Gezi bir devrim olabilirdi.” sözleri ile düşüncelerini belirtti.

1901842_718539628166177_944730194_n

Son günlerde en çok konuşulan konulardan biri olan Kabataş Saldırısına da değinen Erdoğdu; “Başbakan halkı, kinle, nefretle dolduruyor, kışkırtıyor. Ethem’i, Ahmet’i, Ali İsmail’i vuran polisin motivasyonu Başbakanın bu tutumudur” dedi ve şöyle devam etti; “Başbakan’ın felsefesine göre başı açık kadına herseyin mübah olduğu bir noktaya geldik. Artık Türkiye’de asıl konuşulması gereken başı açık kadının özgürlüğüdür.”

Son olarak Galatasaraylı bir öğrencinin, Fenerbahçe ve şike davasına ilişkin Fenerbahçe’nin üzerine neden bu kadar çok gidildiğine dair sorusuna cevabı şu şekilde oldu; “Şike dünyanın her yerinde var ancak bana kalırsa bu kadar üstlerine gidilmesinin bir kaç temel sebebi var. İlk olarak, Fenerbahçe’nin Anadolu’nun her tarafında Cumhuriyetçi Atatürkçü okullar açma isteğinin, ikincisi Cengiz Yalçın’nın Nato ve askeri ihalelerle olan ilgilerinin bu konuda etkili olduğunu düşünüyorum.”

Kaçıranlar için söyleşinin kısaca özeti böyleydi. Umarız FKF ve diğer kulüpler de özellikle seçimler öncesi bu tarz etkinliklerini arttırarak,  oy verdiğimiz, vermeyi düşündüğümüz partileri ve bizi temsil eden kişileri daha yakından tanımamıza olanak sağlarlar.

Leave a Reply

1 comment

 1. Zafer Aldırmaz

  Ben güldüm Allah da seni güldürsün.

  “Dürüst ve içten cevaplar”
  “Gezi ütopyası”
  “Fenerbahçe’nin Cumhuriyetçi Atatürkçü okullar açma ideali”

  Hangi dünyada yaşıyorsun sen bilmiyorum ama bunlara anca gülünür. Siz yaşamaya devam edin böyle. Sizin mantıka ve Anadolu insanının yapısına uymayan tavırlarınız Tayyip Erdoğan’a yarar. Sonra döner dolaşır siz ağlarsınız.
  Tebrikler. Güzel kısır döngü.