Bilkent Üniversitesi'nden mesaj: Berkin'in Hesabı Sorulacak

Bilkent Üniversitesi’nden mesaj: Berkin’in Hesabı Sorulacak

Bugün öğle saatlerinde 600’e yakın Bilkentli, Gezi Parkı olayları sırasında ekmek almak için çıktığı sokakta, biber gazı fişeği ile başından vurulan ve 269 günlük yaşam mücadelesini bugün kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan için ayaklandı. HDK Bilkent ve FKF Bilkent’in çağırısı ile doğu kampüs çimlerinde toplanan yaklaşık 400 kişilik grup, merkez kampüse yürüyerek, merkez kampüste havuz başında bulunan yaklaşık 150 kişilik bir kitle ile buluştu.

bilkent

 

Bilkent tarihinde bu boyutta bir öğrenci protestosu yaparak bir ilke imza atan ve apolitik Bilkent imajını yıkan grup,  Berkin’in ölümüne sessiz kaldığı ve katilinin hala aramızda dolaşmasına sebep olduğu gerekçesi ile hükümeti protesto etti. Yaklaşık 3-3,5 saat kadar süren kampüsteki eylemin ardından, 3 otobüs dolusu öğrenci, Kızılay’da yapılan ve Hacettepe, ODTÜ gibi üniversite öğrencilerinin de yer aldığı eylemlere katıldı.

1920535_606216529456802_240915154_n

FKF Bilkent, Berkin Elvan’ı ölümsüzleştirmek için herkesi 12 Mart Çarşamba saat 12:30’da Merkez Kampüs havuz başına çağırdı.

FKF Bilkent, Facebook sayfasından eyleme devam edeceklerini duyurdu ve 12 Mart Çarşamba günü saat 12:30’da herkesi Merkez Kampüs havuz başına çağırdı. Kulüp şu açıklamaya yer verdi:

Ekmek almak için sokağa çıkan 14 yaşındaki Berkin Elvan, Akp’nin polisi tarafından gaz kapsülüyle başından vuruldu. Komaya girdi ve 269 gün direndi. Vurulduğunda 45 kilo olan fidanımız hayatını yitirdiğinde 16 kiloya düşmüştü.Ekmek almaya giderken Berkin’in yarınlarını çalanlar ayakkabı kutularıyla halkı soyanlardır.Bütün bu haksızlıklara başkaldıran Bilkent’li yüzlerce genç olarak Ankara’yı ve Türkiye’yi derinden sarstık, halkın umudu olduk. Berkin Elvan sadece Bilkent’te değil bütün Türkiye’de değişimin simgesi oluyor. 47 ilde gerçekleşen anmalar ve eylemler halkı izleyici konumuna hapsetmeye çalışanlara inat halkı tekrar sahneye çıkartıyor. 12 Mart çarşamba günü 12:30’da merkez kampüs havuz başında Berkin Elvan’ı ölümsüzleştiriyoruz. Karanfillerimiz, mumlarımız, havuza bırakacağımız kağıttan gemilerimizle ve şarkılarımız,türkülerimiz, şiirlerimizle seni bekliyoruz!

Leave a Reply

2 comments

 1. Zeynep Halvaşi

  Bilkent mezunu olarak gurur duydum…nihayet…duyarlılığımızın bitmemesi dileğiyle…

 2. Berkin’i sahiplenler arasında Bilkentlilerin olması beni çok mutlu etti. Toplumun her kesiminden insanların kaybettiğimiz bir can etrafında birleşmesi umudumuz büyütüyor. Am ne yazık ki tüm kesimler aynı değil. Berkin’in ailesi, arkadaşları, mahallesi günlerdir saldırı alıyor. Onları yanlız bırakmamak gerekriğine inanıyorum. Daha dün alşam (18.03.2014) 02:00 civarı mahllede bir dernek Berkin’i sahiplendiği için kurşunlandı. Eğer bu saldırılar ve ülke gündemine dair diğer haberleri takip etmek isterseniz de size http://www.halkinsesi.tv yi öneririm.

  Ayrıca Halkın Sesi Tv gönüllü muhabir aramaktadır. Yani gördüğünüz olayları iletirseniz uygun olanlar sitede yayınlanacaktır. Örneğin bu haberi orayada ulaştırmış olsaydını orada da yayınlanmış olacaktı.

  Halkın Sesi Tv’ye aşşağıdan ulaşabilirsiniz.
  twitter: @HalknSesiTV
  Face Book :https://www.facebook.com/HalkinSesiTV2014

  WEB: Engelli olamsına kaşı üçüde aynı site
  http://www.halkinsesitv.com
  http://www.halkinsesitv.net
  http://www.halkinsesi.tv

  mail adresleri :
  halkinsesi.tv@gmail.com
  halkinsesitv@yahoo.com
  yunanistanhalkinsesi@hotmail.com
  yenihalkinsesi.tv@yandex.com